Rathova poradkyně žádala miliony od farmaceutické firmy

Tři miliony korun výměnou za schůzku s Davidem Rathem. To měla žádat dlouholetá spolupracovnice nynějšího ministra Eva Klimovičová po pracovníkovi farmaceutické firmy. Videozáznam setkání má k dispozici Česká televize a časopis TÝDEN…

Tři miliony korun výměnou za schůzku s Davidem Rathem. To měla žádat dlouholetá spolupracovnice nynějšího ministra Eva Klimovičová po pracovníkovi farmaceutické firmy. Videozáznam setkání má k dispozici TÝDEN a Česká televize.

Podpořte mi finančně časopis Tempus Medicorum a já zařídím schůzku s Rathem – a možná byste za to mohl něco dostat.

V takovém duchu měla vést Rathova dlouholetá spolupracovnice Eva Klimovičová rozhovor s pracovníkem farmaceutické společnosti.

Co konkrétně by mohla taková firma získat? Třeba výhodnější podmínky při stanovení ceny léku. „Kdybyste mně podpořili ten Tempus, na tom má Rath zájem, na podpoře Tempusu, mezi čtyřma očima… Kdybyste investovali 2,5 až 3 miliony do časopisu, on řekne: , Ať si požádají o schůzku.`

Těch firem je hodně, všichni ho žádají o schůzku – ne všichni ji dostanou,“ měla říci Klimovičová před více než rokem v rozhovoru, jehož záznam mají k dispozici redakce TÝDNE a České televize.

Eva Klimovičová má v České lékařské komoře funkci sekretáře vědecké rady a její soukromé firmy se starají o inzerci a distribuci komorového časopisu Tempus Medicorum, který dostávají všichni lékaři a do nějž Rath píše editorial.

Časopis je živ z inzerce farmaceutických společností; příjmy z inzerátů putují do firem Klimovičové a ČLK z nich nic nemá. Mohly získat farmaceutické firmy profit z pomoci časopisu ještě v době, kdy Rath seděl “ jen“ v křesle prezidenta komory?

Možná – Rath byl totiž z titulu své funkce po několik let členem kategorizační komise ministerstva zdravotnictví, což je skupina odborníků posuzujících, na které léky a v jaké výši budou zdravotní pojišťovny doplácet.

Farmaceutické firmy proto mohly mít velký zájem na tom, aby členové kategorizační komise doporučovali právě jejich léky: pacienti si spíše pořídí medikament, který pojišťovna proplácí, než ten, jejž by museli hradit sami. A přes inzerci v časopise Tempus Medicorum by si farmaceutické společnosti teoreticky Ratha naklonily.

Klimovičová TÝDNU potvrdila, že vedla několik rozhovorů se zástupci farmaceutů, kteří se ji snažili přesvědčit, aby Rath v kategorizační komisi lobboval v jejich prospěch. Klimovičová tvrdí, že v těchto případech s nimi naschvál mluvila tak, aby si potvrdila, že chtějí zkorumpovat Ratha a také ji.

Takto účelově podle svých slov jednala i v případě více než rok starého rozhovoru, který se v médiích objevil až nyní, kdy ministr Rath vede ostrý spor s VZP.

Rozhovor Klimovičové s neznámým mužem, jenž sedí otočen zády, byl pořízen skrytou kamerou. Kdo je a pro koho pracuje onen muž, jenž si rozhovor zřejmě natočil, Klimovičová nechtěla sdělit. „Nechci poškodit tu farmaceutickou firmu, on určitě nejednal z jejího pověření.“

Rath, nyní již ministr zdravotnictví, minulý pátek odmítl, že by se nechal farmaceutickými firmami jakkoli ovlivňovat. Když byl členem kategorizační komise, všechna případná ovlivňování, jak tvrdil, napsal do povinného přiznání, jež musel předkládat.

„Nevěřím tomu, že by paní doktorka Klimovičová toto činila, a pokud ano, vyvodil bych z toho rázné závěry.“ Do minulého pátku večer byla Klimovičová poradkyní ministra zdravotnictví Ratha. Poté co se seznámila s přepisem inkriminovaného rozhovoru, prohlásila, že odstupuje z funkce.

„Je to msta namířená na pana ministra skrze mě. On s tím opravdu nemá nic společného. Ten rozhovor vypadá, jako kdybych pro Ratha vybírala peníze. Úplatky neberu, ta nahrávka je účelový kompilát. Abdikuji a poté se začnu bránit,“ hájila se.

Krystyna Wanatowiczová, Týden

Dr. Martin Vedral, člen představenstva ČLK

Na neprůhledné hospodaření ČLK a na podivné vztahy mezi firmou Klimovičové

a ČLK upozorňuji již poměrně dlouho. Mimo jiné se tímto ve své zprávě kdysi zabývala i dr. Holanová, někdejší předsedkyně RK ČLK. Doposud chyběly důkazy ale i ochota ostatních čelných funkcionářů ČLK se existujícím a velmi zapáchajícím problémem zabývat. Předpokládám, že nyní by se vše mohlo změnit. Rozhodně by bylo třeba významně nahlédnout pod pokličku hospodaření ČLK v minulých letech. Klimovičová zde hrála jednu z nejdůležitějších rolí a její vztahy s rathem byly více než nadprůměrné. Díky České televizi za odvahu záznam zveřejnit.

P.S. Dr. Klimovičová nebyla jen jednou z desítek lidí kolem prezidenta ČLK, byla snad vůbec nejbližší spolupracovnicí. On s ní podepsal smlouvu o vydávání časopisu a to bez řádného výběrového řízení (nevyčítal náhodou podobné praktiky poměrně nedávno někomu?). On byl jedinou osobou, která mohla nahlédnout do finančních toků mezi ČLK a firmou Klimovičové – ve smlouvě je explicitně uvedeno, že právo kontroly má jen dr. Rath. On dával představenstvu a zaměstnancům, že veškeré finanční toky ať na inzerci, ať na pomoc při krizových událostech, ať sponzorské dary musí jít přes Klimovičovou. On se vehementně po celá léta a za vydatné pomoci většiny představenstva bránil řádné kontrole hospodaření…

Rathova poradkyně žádala miliony od farmaceutické firmy
Ohodnoťte tento článek!