Rathova továrna na nepřátele

Zatímco se chystá protest proti ministru Rathovi, tři fakultní nemocnice nedostávají léky. Dluží totiž distributorům velké peníze. Rathův plán: medikamenty dodá jiná, jím vybraná firma. Té ale podle zdrojů TÝDNE zase nechtějí prodávat léky výrobci…

Zhruba 400 milionů korun za léky dnes dluží distributorům fakultní nemocnice přímo řízené ministerstvem. Taková situace ovšem není nikterak nová. Od roku 1995 oddlužuje stát fakultní nemocnice průběžně; naposled jim poslal zhruba miliardu korun před rokem. Proč tedy najednou takový poprask?

Už poněkolikáté se ukázalo, že Rath si umí snadno vyrábět nepřítele. Distributory, kteří dodávají nemocnicím léky, prostě naštval. Jednak z jeho úst nepadlo žádné slovo o oddlužení, jež by v důsledku znamenalo splacení dluhu. A co více, další ministrovy kroky distribučním firmám škodí.

Začalo to snížením obchodní přirážky k výrobní ceně léků z 32 na 29 procent. Krok se totiž dotýká nejen lékáren, ale i distributorů. Když se lékárny, zákazníci distribučních firem, dostanou do potíží, budou platit hůře a později. Lékárníci přišli za ministrem s návrhem: Pojďme zavést model degresivní přirážky, běžný ve světě. Konkrétně to znamená, že lék za stokorunu má třeba padesátiprocentní marži a ten za desítky tisíc jen pětiprocentní.

Takový model podporuje šetření ( lékárníkům a distributorům se nevyplatí prodávat drahé léky) a je šetrný k malým lékárnám. Rath ale lékárníky za jejich snahu klepl přes prsty. Změnil tento model tak, že marže sice bude degresivní, ale v průměru nižší. “ Spočítali jsme, že přirážka by v průměru z dnešních 29 klesla na až 22,5 procenta,“ říká šéf Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Vyjádřeno v penězích by šlo o 2,5 miliardy korun. Tentokrát by už navíc nebyla v sázce jenom marže lékárníků, přímo by se snížily příjmy distributorů. Když ministr předal svůj návrh ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, začali distributoři jednat. Třem nemocnicím s největšími dluhy přestali minulý týden dodávat léky: jsou to brněnská nemocnice u sv. Anny, pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice (některé velké ústavy přitom distributorům nedluží nic – například Plzeň, Hradec Králové či Motol).

Rath začal nejprve mluvit o svolání Bezpečnostní rady státu a pak přišel s plánem: když nechcete dodávat, nemusíte, udělá to za vás Stylmed H, dceřiná společnost Nemocnice Na Homolce, která dnes zásobuje mateřský ústav.

Jeho plán ale může zkrachovat. Tentokrát na společnostech, které léky vyrábějí. Prodávat medikamenty firmě doporučené Rathem je pro ně riskantní právně i ekonomicky. Podle informací TÝDNE jim vadí, že firma Stylmed H má základní jmění pouhý milion korun. Platit výrobcům ze svého prý nebude schopna.

Nemocnice totiž musejí podle zákona nejprve zaplatit stávající, tedy staré dluhy, takže by nejspíše oddalovaly platby novému distributorovi Stylmed H. A ten by pak neměl peníze pro výrobce.

Týden

Ohodnoťte tento článek!