Rathovy výdejny léků se neuživí

Pomstu za to, že protestovali proti zvyšování marží – tak vnímají lékárníci návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha zřídit ve městech výdejny léků jako konkurenci lékárnám. Přitom lékárníci pochybují, zda by se výdejny uživily. Podbořanská lékárna provozovala výdejnu léků v Lubenci…

Severní Čechy – Místní lékárnice Věra Šperglová uvedla, že lékárna musela výdejnu dotovat.

„Jak se snižovaly marže, museli jsme letos od 1. ledna výdejnu zavřít. Neměli jsme již na její dotování,“ uvedla Šperglová. Pochybuje, že Rathovy výdejny by se uživily, když nebyla rentabilní ani skromná výdejna v Lubenci. Výdejny by podle ní také stěží zajistily potřebný sortiment léků. O nesmyslnosti trafik na léky, jak lze výdejny nazvat, svědčí i fakt, že podobné výdejny jinde v Evropě neexistují.

Zajímavé bude sledovat, zda se uživí výdejna léků v Dubé, která začne fungovat kolem Velikonoc. I přes finanční pomoc v podobě dvousettisícového úvěru na překlenutí dlouhodobé kritické ekonomické situace, kterou majitelce lékárny v Dubé poskytlo město, musela lékárna ukončit svůj provoz. V Dubé bude alespoň výdejna léků, která bude otevřena třikrát týdně.

„Taková vyhláška nemůže projít, je v rozporu se zákonem,“ tvrdí o vyhlášce zřizující výdejny Josef Bakeš, člen představenstva České lékárnické komory. „Ve výdejnách by nebyl odborný personál, což by poškozovalo pacienty,“ dodal Bakeš.

Dosud podle zákona lékárna může zřídit jednu výdejnu, pro kterou lékárna připravuje léky. Šperglová upozorňuje i na skutečnost, že některé léky musí být skladovány při určitých teplotách. Dodala: „Jak chcete zajistit dostatečný sortiment ve výdejně, která podle nové vyhlášky může mít rozměr 24 metrů čtverečních, tedy šest krát čtyři metry?“

Výdejny by se paradoxně možná uživily ve velkých městech, kde je lékáren dost, protože lidé by si na ně zvykli jako na trafiky. Kdyby v jejich omezeném sortimentu nebyl lék, který člověk potřebuje, zašel by si o ulici dál do lékárny. V hůře dostupných venkovských oblastech by ale situaci neřešily. Příkladem je Lubenec, kde ani bezplatný nájem výdejny nepomohl, aby byla zisková či spíše, aby nebyla prodělečná, upozorňuje Šperglová.

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!