Rathův listopadový puč

Předseda vlády Jiří Paroubek posvětil minulý týden rozhodnutí ministra Davida Ratha uvalit nucenou správu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu: důvodem je prý stabilizace špatné hospodářské situace. Vláda téhož Paroubka však čtyřiadvacátého srpna odsouhlasila výroční zprávu VZP za rok 2004…

Šéf bílého resortu David Rath to za podpory premiéra Paroubka rozjel ve velkém. Uvalil nucenou správu na VZP. Vláda přitom ještě před čtvrtrokem hospodaření největší české zdravotní pojišťovny schválila.

Na první pohled to nedává smysl. Předseda vlády Jiří Paroubek posvětil minulý týden rozhodnutí ministra Davida Ratha uvalit nucenou správu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu: důvodem je prý stabilizace špatné hospodářské situace.

Vláda téhož Paroubka však čtyřiadvacátého srpna odsouhlasila výroční zprávu VZP za rok 2004. A co více – v dokumentu, jenž byl ještě minulý pátek k dispozici na internetových stránkách Úřadu vlády ČR, se píše, že VZP může náklady snižovat stěží: je totiž vázána různými zákony a jinými normami, které musí respektovat.

„Prostor pro snižování nákladů VZP ČR je za této situace minimální, neboť dikce zákona o veřejném pojištění nebyla v průběhu roku 2004 upravena,“ píše se v příloze k usnesení vlády.

Proč tedy nucená správa přišla právě teď? Vláda v létě hospodaření VZP schválila, neboť si byla velmi dobře vědoma toho, že stále více se zadlužující pojišťovna má svázané ruce vyhláškami ministerstva zdravotnictví.

Na tuto skutečnost přitom, jak lze dohledat ve starých novinových článcích, upozorňovala ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková už od roku 2001. Podle nového ministra zdravotnictví Ratha je však dnes za dvanáctimiliardový dluh VZP odpovědná právě ona.

S premiérem Paroubkem proto Musílkovou vyzvali, aby odstoupila; ředitelka označila výzvu za diktát. Rath ovšem předložil i další důvody, proč byla nad pojišťovnou vyhlášena nucená správa.

Prý existuje podezření, že peníze VZP zneužívá Občanská demokratická strana. Například odborník na zdravotní pojišťovnictví Pavel Hroboň, jenž radí stínovému ministru zdravotnictví ODS Tomáši Julínkovi, pracoval pro VZP jako analytik.

Musílková to však nepovažuje za nic divného; Hroboně označila za špičkového analytika se zkušenostmi ze zahraničí, který dostával od VZP zhruba šedesátitisícový plat a ušetřil jí miliardy.

Odmítla, že by nějaké peníze VZP šly na zdravotnickou koncepci ODS. Rath také znovu připomněl problémy s časopisem VZP Pohoda pojištěnce, jenž stojí přes sto milionů korun ročně, je vydáván neprůhlednou společností a není jasné, komu plynou příjmy z reklamy.

Tento údaj je ale znám minimálně dva roky. Rath sám měl navíc v České lékařské komoře problémy s časopisy Tempus Medicorum a Osobní lékař. Také tam nebylo jasné, proč jdou příjmy z reklamy do soukromé firmy Rathovy blízké spolupracovnice Evy Klimovičové.

Nemůže se tedy za uvalením nucené správy skrývat něco jiného než oficiální cíl, tedy stabilizace hospodaření VZP? Volby se blíží a projevy ráznosti se mohou vládě ČSSD hodit stejně jako kompromitující informace na ODS.

Skutečností též je, že Rathova nevraživost vůči VZP a její šéfové Musílkové je stará několik let; nucenou správu navrhoval coby prezident ČLK už v roce 1999. Podle stínového ministra zdravotnictví ODS Tomáše Julínka umožňuje nucená správa Rathovi ovládnout velké množství peněz.

„Klidně by mohl zlikvidovat nějaké zdravotnické zařízení a může vytvářet seznamy nežádoucích lékařů, kterým se bude mstít – stejně jako se mstí ředitelce Musílkové.“

Rath má skutečně mezi lékaři mnoho nepřátel a mstít se umí. Když navíc stál v čele České lékařské komory s padesátimilionovým rozpočtem, byl opakovaně kritizován za neprůhledné hospodaření.

Nyní fakticky přebírá správu nad VZP, kterou ročně protéká sto dvacet miliard ročně. Jaké jsou možnosti Rathova nuceného správce, popsal člověk, který nepatří k opozici, i když ani on ho nemá právě v oblibě; bývalý sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Ivan David.

„Nucený správce se dostane k ekonomickým informacím o aktuálním stavu hospodaření a smlouvám se zdravotnickými zařízeními. Nemá však takové pravomoci jako nucený správce bank. Může kontrolovat, ale nikoli rozhodovat. Také může nepodepsat smlouvy, které mu vedení VZP předloží. Tím pádem by byly neplatné,“ řekl David. Systém Všeobecné zdravotní pojišťovny se mu zdá špatně nastavený: „Struktura VZP je taková, že nikdo za nic nezodpovídá.“

Kdo koho odvolá

Nucená správa nad VZP může ze zákona trvat nejdéle jeden rok. Její šéfka Jiřina Musílková se zatím odstoupit nechystá, ale je podle svých slov připravena odejít, odvoláli ji na návrh správní rady sněmovna.

Dosavadní správní rada za ní stojí a Rath už oznámil, že chce vyměnit její členy. To se mu může částečně podařit, protože třetinu členů jmenuje vláda, další třetinu volí sněmovna a zbytek jmenuje Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Odliv pojištěnců?

„Nucená správa poškozuje VZP, neboť dostává lidi do nejisté situace. Máme informace, že se klienti začínají přehlašovat,“ uvedla minulý týden ředitelka VZP Musílková. Ministr Rath, který je podle svých slov u VZP také pojištěn, veřejnost ujistil, že ohrožení kvality a péče o pacienty nenastane, a vyzval občany, aby se nepřihlašovali k jiným pojišťovnám.

Krystyna Wanatowiczová,

TÝDEN

Rathův listopadový puč
Ohodnoťte tento článek!