Rathův spojenec Kubek prezidentem lékařské komory

Odborářský předák, doktor Milan Kubek byl v sobotu na mimořádném sjezdu České lékařské komory zvolen jejím prezidentem. Svého největšího rivala, doktora Martina Jana Stránského porazil o 24 hlasů. Jaký je váš názor na tuto volbu? Napište nám! První reakce čtenářů najdete v článku…

Odborářský předák, doktor Milan Kubek byl v sobotu na mimořádném sjezdu České lékařské komory zvolen jejím prezidentem. Svého největšího rivala, doktora Martina Jana Stránského porazil o 24 hlasů.

„Budu hájit zájmy lékařů a zájmy českého zdravotnictví třeba proti všem,“ slíbil delegátům sjezdu bezprostředně po svém zvolení Milan Kubek.

K novému prezidentovi komory se vyjádřil i premiér Jiří Paroubek: „Volbu pana Kubka jednoznačně vítám,“ uvedl premiér.

Svou spokojenost neskrýval ani ministr zdravotnictví David Rath, protože Kubek byl jeho horkým favoritem: „Beru to jako pokračování v cestě, kterou jsem někdy před osmi lety započal.“

Kubek ve funkci prezidenta ČLK střídá právě Davida Ratha. Ten se jí vzdal loni v listopadu poté, co byl jmenován ministrem zdravotnictví.

Od začátku sjezdu ostrý střet

Sjezd ale zdaleka neprobíhal tak jednoduše, jak by volba nového prezidenta naznačovala. Už dlouhodobě jsou totiž delegáti sjezdu rozděleni na dva tábory.

Jedni podporovali politiku tehdejšího prezidenta Davida Ratha, druzí chtěli jiný směr komory. Tyto dva tábory se střetly i v případě volby nového prezidenta.

Už v úvodu sjezdu, kdy o slovo požádal ministr zdravotnictví David Rath, aby doporučil delegátům svého favorita, delegáti mu slovo nedali a jeho vystoupení odsunuli až na samý závěr sjezdu.

Tím dali Rathovi jasně najevo, že nechtějí, aby do volby nového prezidenta jakkoli zasahoval.

Ze šesti kandidátů zbyli dva

Původně na post prezidenta České lékařské komory kandidovalo šest lékařů. Čtyři z nich se ale krátce po zahájení sjezdu kandidatury vzdali.

Petr Kaňovský doporučil, aby delegáti místo něj volili Milana Kubka. Helena Fousková, Miroslav Havrda a Miloslav Janulík zase doporučili místo sebe volit Martina Jana Stránského.

Tak ještě před volbou zůstali vlastně kandidáti dva. Kubek, který nabídl pokračování toho dobrého, co komora udělala, a Stránský, Čechoameričan, který pro mnoho delegátů znamenal naprosto novou tvář, která by mohla celkově změnit lékařskou komoru.

Oba kandidáti hodinu a půl odpovídali na dotazy přítomných.

Dvě kola voleb

Podle komorových předpisů nový prezident České lékařské komory musel ve volbách získat ke zvolení 172 hlasy. Delegátů sjezdu trvale zvolených na dobu čtyř let je totiž 343.

Na sjezd se dostavilo 333 delegátů, a to historie lékařských sjezdů nepamatuje. Dalo se tedy očekávat, že volba bude buď jednoznačná nebo naopak velmi těsná.

V prvním kole voleb ani jeden z kandidátů, tedy ani Kubek, ani Stránský, potřebný počet hlasů nezískali. Kubek jich dostal 169, Stránský 159.

Ve druhém kole voleb Kubek získal 174 hlasy a Stránský 149. Kubek se tak stal novým prezidentem České lékařské komory.

Fousková rezignovala

Okamžitě po vyhlášení voleb rezignovala na svou funkci dosavadní viceprezidentka Helena Fousková a delegáti sjezdu pak odvolali i celé představenstvo České lékařské komory.

Znamená to, že do 90 dnů se musí sejít nový sjezd ČLK a zvolit jak představenstvo, tak nástupce Fouskové. Proslýchá se, že sjezd se uskuteční 1. dubna.

Někteří delegáti chtěli, aby viceprezident byl zvolen okamžitě. Ale Kubek doporučil, aby se tak nestalo, protože sjezd jedná podle něj ve „zjitřené atmosféře“.

Podle Kubka volba viceprezidenta chce klid. „Mám už své představy, ale musím s lidmi ještě mluvit,“ řekl Kubek. Sjezd ho zavázal, aby nechal provést audit komorového časopisu.

Martin Jan Stránský bezprostředně po volbě nového prezidenta, v níž neuspěl, Právu řekl: „Volbu respektuji. Doufám, že to bude nový začátek komory. Strašně bych nerad, aby komora byla odborovou organizací. Pokud bude někdo stát o mé názory, rád přijmu funkci v komoře.“

Chtějí mu dát čas

K volbě nového prezidenta lékařské komory, který bude reprezentovat 40 000 lékařů, se vyjádřili i někteří politici.

Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek si myslí, že volbou Kubka potvrdili delegáti odborářskou roli.

„Nemyslím si, že je to dobrá zpráva pro doktory, protože doktor Kubek je nepochybně spíše loutkou současného ministra,“ řekl Julínek, který jako lékař – stejně jako ostatní lékaři – je také povinně členem komory.

Stejný názor má i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pokud by Kubek podle něj vedl komoru v odborářském duchu, bylo by to špatně.

„Bude-li osvícen a začne se chovat jako prezident profesní organizace, která má dbát na etiku a odbornost, budu příjemně překvapen,“ prohlásil.

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek nechtěl Kubka hodnotit. Přimlouval se za to, aby mu bylo dopřáno sto dnů hájení. „Počkáme si. Nic bych nepředjímal. Není to slušné.“

Kdo je Milan Kubek

MUDr. Milan Kubek se narodil 13. února 1968 v Praze. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v roce 1992. Do roku 2004 pracoval v nemocnici v Praze-Vysočanech jako sekundář na interním oddělení a poté jako samostatný ordinář pro angiologii.

Od roku 2004 provozuje soukromou interní ambulanci na poliklinice Praze 9-Prosek. Je cévním specialistou.

Od března 1999 byl zároveň předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. LOK převzal po Davidu Rathovi, který byl v listopadu 1998 zvolen do čela České lékařské komory.

Od roku 2004 je Kubek viceprezidentem Evropské federace lékařů zaměstnanců. Je ženatý, manželka je zdravotní sestra a mají dvě dcery.

Václav Pergl, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Pospíšil

Jsem členem LK delší dobu. O tom, že má být tento weekend volba nového prezidenta, jsem se dozvěděl jen včera z medií. Stavovská lékařská organizace byla v demokratických dobách vždY orgaNIZACÍ NOBLESNÍ. v ZAHRANIČÍ , KDE JSEM NĚKOLIK LET PŮSOBIL TOMU TAK BYLO. V Česku , bohužel, mezi lékařský stav se vplížila rakovina populismu, odborářství. Tato volba , znamená opět, že zůstaneme klubem živnostníků. NENÍ TO DOBRÁ ZPRÁVA PRO TUTO ZEMI. Z lékařského stavu se opět stává levicově orientovaná organizace, a ne vysoce vzdělaná, kultivovaná, vrstva společnosti, diametrálně se lišící od laické veřejnosti.

Martin Vedral

Je to škoda. Protikandidát skutečně sliboval možnost významné změny. Nyní jistě bude alespoň z počátku vše při starém. Dr. Kubek je stále jen oháňkou dr. Ratha. Přesto si myslím, že zdaleka není tak nepoctivý a prolhaný. Takže je zde jiskérka naděje. Je třeba, aby si kolegové v Česku uvědomili, že komora je pro ně velmi důležitá a že bude právě taková, jakou si ji prohlasují. Nyní se po důstojné rezignaci dr. Fouskové uvolnilo místo viceprezidenta. Se zaslouženou ostudou a bez mrknutí oka bylo velkou převahou odvoláno snad vůbec nejhorší představenstvo (jehož jsem také členem) v historii ČLK. Uvolňují se tedy další významné funkce a je třeba je obsadit lidmi korektními, spravedlivými a zejména s

rozmanitými názory. Budou totiž zpětnou vazbou pro prezidenta a proto

velmi důležití. Komora, ve které byla opozice likvidována, kde představenstvo panáčkovalo jako stádečko nahlouplých zajíčků a odkývalo prezidentovi jakoukoliv špatnost a nepoctivost, které se nezajímalo o hospodaření komory a všemi silami bránilo jeho skutečné kontrole, je minulostí. Proto – „král je mrtev, ať žije král“. Žijeme však v demokracii a proto se kolegové snažte. Informujte se o vhodných kandidátech ze svého okolí, vybírejte lidi s rozmanitými názory a hlavně poctivé. V případě potřeby dosáhněte i svolání okresního shromáždění a zvolte si i vhodné

delegáty a hlavně se o dění v ČLK zajímejte. Je však třeba začít hned, čas

kvapí.

Petr R. Palouš

Je to škoda, protože kvalifikovaný odborář a blízký spolupracovník ministra Ratha se nemůže zbavit svých návyků. Nelze proto očekávat potřebnou noblesu v řízení a reprezentaci komory, která má být apolitická, neodborářská. Jeho výroky, že bude hájit lékaře proti všem, řešit hospodaření pod pokličkou jsou výhrůžné. Povinné členství je rovněž nedemokratické, ale volby byly demokratické a tak je třeba počkat na další vývoj. Situaci neprospěje, že nové představenstvo

komory bude zvoleno k novému prezidentovi až za 2 měsíce. P.R.P.

Bohumír Šimek

Od ČLK očekávám úsilí o čest, o kvalitu a vzdělání lékařského stavu, ale i jakousi cechovní spolupráci při zřizování nových praxí. Výzvy ke stávkám jsou nedůstojné. Od ČLK očekávám úsilí o vznik legislativních podmínek pro lékaře, kteří budou pojišťovnami hozeni přes palubu a přesto by se odvážili pracovat v pokladenském systému. Pacienti i přes cash platby v ordinaci by měli mít zajištěno proplácení receptů jako u ostatních klientů pojišťoven a stějně tak by měli mít zajištěn přístup k odborným lékařům.

j.kufa@mybox.cz

AUDACES FORTUNA IUVAT!

Od sebe dodám, že samotná odvaha nestačí, úspěch se dostaví, když odvažný

je člověkem schopným, slušným a s citem pro věc. A takovými Dr. David Rath i Dr.Koubek nesporně jsou. Konečně se rysuje představa, že se naše zdravotnictví pohne dopředu tím správným směrem.Ohodnoťte tento článek!