Realizujte doporučení Světové banky, apelují lékaři

Titulní obrázek

Lékaři primární péče z okresu Nymburk vydali prohlášení, v němž mimo jiné požadují, aby čeští politici realizovali doporučení Světové obchodní banky. Lékaři chtějí plnou úhradu provedených výkonů podle ceníků, které jsou podloženy reálnými náklady.

Požadují, aby došlo k ukončení administrativních zásahů do kompetencí kvalifikovaných lékařů, kteří nesou za svoje rozhodnutí odbornou a právní zodpovědnost. Lékař Josef Melzínek toto prohlášení rozeslal médiím, vládě, parlamentu a Senátu.

„Nejsme ochotni převzít zodpovědnost za politické a ekonomické chyby, kterých se politici léta dopouštějí. Nejsme ochotni účastnit se poškozování práv občanů, našich pacientů, které je reálným výsledkem posledních let chaosu ve zdravotnictví. Pacient není rukojmím lékaře, jak se nám všem v dřívějších krizových momentech snažila namluvit pravicová i levicová politická reprezentace, ale je to naopak lékař, který je rukojmím politiků a zdravotních pojišťoven, kteří pacientům slibují vzdušné zámky,“ píší lékaři v dokumentu.

Vyzývají občany, aby se starali o své peníze (zdravotní daň), jak nejlépe umí. „Donuťte politiky a takzvané zdravotní pojišťovny k účelnému vynakládání vašich peněz,“ stojí v prohlášení.

VAŠE STAROSTI NÁS ZAJÍMAJÍ
Řešíte i ve vašem regionu problémy,o kterých by měli vědět vaši kolegové z celé republiky? Chcete se s ostatními zdravotníky podělit o špatné i dobrézkušenosti? Pište nám! bezdekova@mf.cz

Zdravotní pojišťovny by se měly podle autorů dokumentu starat o zdravotní daň svých platících klientů. „Řekněte už konečně, že na bezbřehou péči v systému švédského stolu nemáte!“ apelují nymburští doktoři.

Politiky pak nabádají k tomu, aby oznámili „občanům, že finanční prostředky určené na primární péči jsou natolik nízké, že neumožňují plně hradit ani preventivní prohlídky a očkování.“

Autoři výzvy upozorňují, že lékaři nejsou „ochotni převzít zodpovědnost za politické a ekonomické chyby, kterých se politici léta dopouštějí. Nejsme ochotni účastnit se poškozování práv občanů, našich pacientů, které je reálným výsledkem posledních let chaosu ve zdravotnictví.“

Celý text prohlášení najdete v rubrice DOKUMENTY.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Realizujte doporučení Světové banky, apelují lékaři
Ohodnoťte tento článek!