Rebel Hovorka: zdravotnictví je víc než tato koalice

Titulní obrázek

Pokud bude vláda navrhovat příští týden v balíku reformních zákonů snížení daně právnických osob na 19 procent a zavedení poplatků u lékaře, narazí na odpor lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky. Ten se chystá v tom případě předložit pozměňovací návrhy…

které počítají s 22procentní sazbou a s nezavedením poplatků u lékaře.

Podle Hovorky jsou jeho podmínky definitivní, a pokud neprojdou, nepodpoří reformu, a to i s vědomím, že by to mohlo znamenat rozpad vlády. Ta se totiž zavázala, že pokud neprojdou reformy, tak budou lepší předčasné volby.

„Myslím, že odpovědnost za státní rozpočet a stav zdravotnictví je u mě silnější než odpovědnost za toto koaliční uspořádání,“ řekl Právu Hovorka.

Dodal, že v případě, že reformu nepodpoří on, nemusí jeho hlas chybět, protože se zběhlíky Michalem Pohankou a Milošem Melčákem bude mít koalice stále dostatečných 101 hlasů.

Pozměňovací návrhy koaličních poslanců by měli vyhodnotit v pondělí koaliční lídři. Hovorka stále doufá, že se předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi podaří na koaliční schůzce jeho návrhy prosadit.

„Co neprosadí, přednesu jako pozměňovací návrh,“ řekl Právu Hovorka.

Kromě daní má výhrady i ke změnám ve zdravotnictví, týkajícím se na příklad výběrových řízení na lékařské praxe či volby ředitele VZP.

Také se mu nelíbí zavádění poplatků vyjma za pobyt v nemocnici a současné zastropování odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

„Když se snižují odvody lidem s nejvyššími příjmy, tak by se neměly peníze, které budou v systému zdravotnictví chybět, vybírat formou poplatků,“ uvedl Hovorka.

Místopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) nejde jako Hovorka na ostří nože. Navrhne zachování progresivní daně, jen pokud bude někdo do vládního návrhu daňových zákonů ještě zasahovat.

„Mám připraveny dvě varianty pozměňovacích návrhů pro případ, že by přišli poslanci z ODS, kteří by vládní variantu vychýlili více k rovné dani,“ řekl Právu Kasal.

Oldřich Danda, Právo

Rebel Hovorka: zdravotnictví je víc než tato koalice
Ohodnoťte tento článek!