Recept bez razítka? Vydělá lékař i lékárník

Titulní obrázek

Čeští lékaři nelegálně diktují svým pacientům, v jaké lékárně si mají vyzvednout předepsané léky. Nejčastěji k tomu využívají receptů bez razítka a podpisu. Důvod je prostý: větší příjmy lékařů i lékárníků. Problém je podle odborníků stále častější a týká se celé republiky…

Spřátelené lékárny

„Na začátku je vždy dohoda mezi lékárnou a doktorem. Lékař nedá na recept razítko ani podpis a pošle pacienta do spřátelené lékárny. Pak si rozdělí zisk,“ popisuje praktiky některých českých zdravotníků předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Recept bez razítka a podpisu je sice neplatný a žádná lékárna by ho neměla přijmout, ale po dohodě s lékaři to řada lékáren nedodržuje. Deník už v červnu informoval, že neorazítkované recepty využívá liberecká nemocnice. Její vedení nutilo své lékaře, aby posílali pacienty s recepty jen do nemocniční lékárny.

„Když ke mně přišla do lékárny pacientka s receptem z nemocnice bez razítka a podpisu, nestačila jsem se divit. Lékařka ji při vypisování receptu upozornila, že si léky může vyzvednout jen v nemocniční lékárně. Pacientka se mě přišla zeptat proč,“ řekla Deníku Eva Nováková, majitelka liberecké lékárny Klášter. Poté, co na tuto praxi Deník upozornila dověděla se o ní lékárnická komora, nemocnice nařízení stáhla.

Právě v nemocnicích se podle Krásy tato praxe rozmohla nejvíce. Výjimkou ale nejsou ani soukromníci. „Někteří lékaři se dohodnou s lékárnami, že od nich odeberou větší množství léků, které potom vydávají přímo v ordinacích,“ popisuje Krása další metodu. Nic nevadí, že tak porušují zákon. Postih jim totiž skoro nehrozí.

„Řešení je složité, málokdo se to totiž odváží oznámit. Navíc: dokázat lékařům vinu je téměř nemožné. Prostě řeknou, že na razítko zapomněli a každý jim to promine,“ vysvětluje Krása.

„Důvodem, proč se tento problém rozšiřuje a nedá se řešit, je strach pacientů, že si rozhází vztahy s doktorem. Raději mlčí. Sehnat nového lékaře totiž není jednoduché,“ domnívá se prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Česká lékárnická komora o problému ví. Její prezident Stanislav Havlíček se. chce s Krásou domluvit na společném postupu.

Zdenka Dvořáková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!