Přejít na obsah

Recept bez razítka? Vydělá lékař i lékárník

zpět
14.8.2008

Čeští lékaři nelegálně diktují svým pacientům, v jaké lékárně si mají vyzvednout předepsané léky. Nejčastěji k tomu využívají receptů bez razítka a podpisu. Důvod je prostý: větší příjmy lékařů i lékárníků. Problém je podle odborníků stále častější a týká se celé republiky...

Spřátelené lékárny

„Na začátku je vždy dohoda mezi lékárnou a doktorem. Lékař nedá na recept razítko ani podpis a pošle pacienta do spřátelené lékárny. Pak si rozdělí zisk,“ popisuje praktiky některých českých zdravotníků předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Recept bez razítka a podpisu je sice neplatný a žádná lékárna by ho neměla přijmout, ale po dohodě s lékaři to řada lékáren nedodržuje. Deník už v červnu informoval, že neorazítkované recepty využívá liberecká nemocnice. Její vedení nutilo své lékaře, aby posílali pacienty s recepty jen do nemocniční lékárny.

„Když ke mně přišla do lékárny pacientka s receptem z nemocnice bez razítka a podpisu, nestačila jsem se divit. Lékařka ji při vypisování receptu upozornila, že si léky může vyzvednout jen v nemocniční lékárně. Pacientka se mě přišla zeptat proč,“ řekla Deníku Eva Nováková, majitelka liberecké lékárny Klášter. Poté, co na tuto praxi Deník upozornila dověděla se o ní lékárnická komora, nemocnice nařízení stáhla.

Právě v nemocnicích se podle Krásy tato praxe rozmohla nejvíce. Výjimkou ale nejsou ani soukromníci. „Někteří lékaři se dohodnou s lékárnami, že od nich odeberou větší množství léků, které potom vydávají přímo v ordinacích,“ popisuje Krása další metodu. Nic nevadí, že tak porušují zákon. Postih jim totiž skoro nehrozí.

„Řešení je složité, málokdo se to totiž odváží oznámit. Navíc: dokázat lékařům vinu je téměř nemožné. Prostě řeknou, že na razítko zapomněli a každý jim to promine,“ vysvětluje Krása.

„Důvodem, proč se tento problém rozšiřuje a nedá se řešit, je strach pacientů, že si rozhází vztahy s doktorem. Raději mlčí. Sehnat nového lékaře totiž není jednoduché,“ domnívá se prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Česká lékárnická komora o problému ví. Její prezident Stanislav Havlíček se. chce s Krásou domluvit na společném postupu.

Zdenka Dvořáková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Recept bez razítka? Vydělá lékař i lékárník

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Recept bez razítka? Vydělá lékař i lékárník

Komentáře

dalších 29 komentářů
Baalamut právo na provizi má každý  | 16. 08. 2008 22:15

nebo můžete dostat slevu, jak budete chtít. Pacinetovi/klinetovi přeci jde o to, aby mu bla správně zjištěna diagnosa a aby byl správně léčen. Jestli má lékař deset kaček z krabičky je vedlejší, pokud ten lék dělá to, co má. Riziko, že lékař předepisuje nekritická, stále zvšující se množství léků, sleduje systém regulací ZP.

Milan Rytíř Re:Re:A co na to ČLK?  | 15. 08. 2008 18:47

Bohužel, ano. Bohužel, nejsou o nic lepší. Bohužel.

Robert Re:A co na to ČLK?  | 15. 08. 2008 18:29

A nedělají náhodou jen to,co všude kolem vidí?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné