Ředitel Burian: Nemocnice nebude mít směnný provoz

Ve dvou třetinách pracovišť Fakultní nemocnice Brno (FNB) nebude zaveden směnný provoz. Uvedl to ředitel nemocnice Jan Burian, který tak reagoval na tvrzení předáků Lékařského odborového klubu, že směnný provoz bude zaveden, protože nedošlo k dohodě o kolektivní smlouvě.

Zopakujme, že z pěti odborových svazů ve FNB se nedohodl s vedením pouze LOK.

Směnování je pro lékaře nevýhodné

„Lékaři nejsou hlupáci. Vědí, že systém směnování je pro ně maximálně nevýhodný a naopak dosavadní systém je výhodný ekonomicky, provozně, i z řady dalších důvodů,“ říká Burian.

Směnný provoz byl zaveden v úterý jen na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO).

Burian připouští určité problémy právě na tomto oddělení a na chirurgických pracovištích, možná i v dětské nemocnici, která je součástí FNB.

Ředitel se zlobí na LOK

„Je to scénář, který tento odborový svaz používá s úspěchem k rozvracení nemocnice, jako tomu bylo třeba v Jihlavě a ve Zlíně,“ říká a vysvětluje nežádoucí zneužívání právně nevyvážené situace.

Odbory totiž mohou jednostranně najednou ohlásit, že nebudou sloužit pohotovostní služby. A pokud vedení špitálu v této složité situaci rychle nařídí směnný provoz, mohou odbory podat stížnost na management nemocnice úřadu práce pro porušení zákoníku práce, neboť taková věc se musí oznámit dva týdny předem.

Burian také poukazuje na pracovní smlouvu, podle které zaměstnanec například právě na ARO zajišťuje a podílí se na nepřetržitém provozu. „LOK ale má svůj právní výklad,“ dodává Burian.

Jde hlavně o odměny

Uvedené odbory se s vedením nemocnice nemohou dohodnout hlavně na formě odměn za odslouženou pohotovost a na dorovnání osobních příplatků na úroveň loňského roku.

Podle ředitele však vedení hodlá zaměstnancům kompenzovat ztráty vzniklé redukcí 13. a 14. platu. V reálných příjmech by měli lékaři i sestry a další personál zůstat minimálně na úrovni loňské mzdy. Další jednání LOK a vedení FNB by mělo být ve středu či ve čtvrtek.

Právo

Ohodnoťte tento článek!