Ředitel Heger končí bez ohledu na volby

Titulní obrázek

Ředitel hradecké fakultní nemocnice Leoš Heger (nezávislý za ODS) se bude za čtrnáct dní ucházet o senátorské křeslo, už nyní však oficiálně zveřejnil, že ve funkci v čele největšího regionálního zdravotnického zařízení letos na konci roku skončí. Pokud by nebyl zvolen senátorem, hodlá se po třinácti letech manažerské práce vrátit k původní profesi radiologa. „Považuji za potřebné předat odborně i časově náročné řízení nemocnice novému manažerovi,“ řekl Heger novinářům…

Dodal, že podle něho je nejvhodnějším kandidátem současný děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Roman Prymula. O novém řediteli ale ministerstvo zdravotnictví dosud nerozhodlo.

Nemocnice v posledních letech investovala do nových pavilónů přes dvě miliardy korun, naposledy byl letos v lednu zprovozněn nový pavilón pro záchranu životů s heliportem na střeše budovy.

Před čtyřmi lety byl otevřen pavilón interních oborů, jehož výstavba, vybavení nábytkem a nástroji stála přes 672 miliónů korun. Podle Hegera je nyní nutné investovat do modernizace přístrojového vybavení a částečně pokračovat v rekonstrukcích.

Je proti privatizaci

„V provizorně opraveném stavu je například patologie. Je nutné také přesunout soudní lékařství ze Šimkovy ulice, kde je v poměrně nevyhovujících podmínkách,“ řekl Heger.

V posledních třech letech dostalo vedení nemocnice dvakrát příkaz od svého zřizovatele, aby začalo připravovat nemocnici k transformaci na jinou hospodářskou formu, než je státní příspěvková organizace.

„Rozhodně jsem proti privatizaci této nemocnice. Nicméně mnohé státem vlastněné a řízené nemocnice byly v posledních deseti letech opakovaně oddlužovány v miliardách korun. Paradoxně tak docházelo k situaci, kdy byli méně úspěšní zvýhodňováni a chování hradecké nemocnice, která hospodařila zodpovědně, bylo de facto trestáno. Proto je nutné přistoupit k určité změně pravidel,“ vysvětlil svůj postoj ředitel Heger.

Ludmila Žlábková, Právo

Ohodnoťte tento článek!