Přejít na obsah

Ředitel léčebny souhlasí s ombudsmanem v hodnocení psychiatrie

zpět
16.10.2008

Ředitel Psychiatrické léčebny Martin Hollý souhlasí s hlavními závěry zprávy ombudsmana, která na základě kontrol v osmi léčebnách upozorňuje na nedostatek financí v oboru, špatný technický stav budov a v některých případech i nízkou úroveň zdravotní péče...

Hollý ČTK řekl, že ochránce lidských práv Otakar Motejl popsal daný stav a ve zprávě uznal, že za problémy často může podfinancování psychiatrie.

Na to, že ČR dává na psychiatrii skoro nejméně peněz ze zdravotnického rozpočtu ve srovnání s ostatními členy EU, psychiatři upozorňují dlouhodobě. Podle Motejla by léčebny měly problémy řešit s ministerstvem zdravotnictví, kraji a neziskovými organizacemi.

„Byl jsem příjemně překvapen, ombudsman podporuje náš dlouhodobý hlad v tom, že potřebujeme řešit problémy systémově na rovině legislativní a na rovině financování,“ řekl Hollý.

Bohnická léčebna nebyla mezi kontrolovanými, přesto některé výtky platí i pro ni. Ombudsman kritizoval například to, že někde leží mnoho pacientů na jednom pokoji. Například v léčebně v Dobřanech u Plzně je oddělení se sedmnáctilůžkovým pokojem a dvě oddělení po 14 lůžkách. Také v Kroměříži mají čtrnáctilůžkový pokoj.

V Bohnicích jsou pokoje po 13 až 15 lidech, ale většina pokojů je podle Hollého v průměru čtyř až pětilůžková. „Počet lůžek nemůžeme snížit, jsme přecpaní a ty baráky jsou postavené tak, že není možné jednoduše místnost přepažit, vyžaduje to komplexnější přestavbu,“ řekl Hollý. Celková rekonstrukce přijde na desítky milionů korun.

Například přestavba gerontologického oddělení, kde leží lidé postižení například demencí, stála 80 milionů korun. Teď prý slouží jako vzor pro to, jak má vypadat moderní psychiatrické oddělení. Je bezbariérové a má výtah.

Ombudsman poukázal na to, že se v léčebnách opomíjí důstojnost pacientů. Na toaletách a ve sprchách často chybí přepážky a pacienti nemají soukromí. „Je to popis reality,“ uznal Hollý. Jakmile se najdou nějaké peníze, tak prý léčebny dbají na zachování intimity v těchto prostorech.

Zpráva ochránce lidských práv hovoří také o četných pochybeních lékařů a personálu při používání takzvaných omezovacích prostředků. V některých zařízeních prý sestry uvazují pacienty ke křeslu nebo na lůžku, přestože k tomu nemají oprávnění.

Podle Hollého má bohnická léčebna vnitřní předpis, a nemělo by se to proto stát. Pacienta, který musí být omezen v pohybu, by měl každé tři hodiny zkontrolovat lékař. Přesto se tak ne vždy děje. Podle Hollého je problém v nedostatku personálu.

Tabulková místa jsou podle Hollého nastavená tak, že třeba na oddělení s 50 pacienty slouží dvě sestry a dva zdravotníci. Proto se pacientům musí někdy zamykat pokoje. „Nemůžeme po těch sestrách chtít, aby měly oči všude,“ dodal ředitel.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ředitel léčebny souhlasí s ombudsmanem v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ředitel léčebny souhlasí s ombudsmanem v…

Komentáře

dalších 8 komentářů
pro dobrotu na žebro konce milých,slušných,poslušných lidí  | 16. 10. 2008 16:08

A ještě jsou chytří,to je ale po parkinsonismu brzy přejde.

katango Re:Re:Re:To je to hodně muziky?  | 16. 10. 2008 13:58

Asi jste moc psychotických neklidů neviděla.Psychotiky mám ráda,na rozdíl od politiků jsou to většinou milí a slušní lidé,s nimiž je radost se vídat.Ovšem psychotický neklid,to je něco zcela jiného.A že bychom byly se setstrama zbabělý ? Kdybychom byly,utečem a necháme zavolat pacienty z protialkoholního odd.,kteří tehdy v takovýchto případech pomáhali.

viděla jsem psychoti Re:Re:To je to hodně muziky?  | 16. 10. 2008 13:07

Oproti personálu úplní klidˇasové. Personál mívá problémy sám se sebou a strach,jež jim tak podlamuje kolena,že ani ,jak píšete,7 strašpytlů neudrží jednoho nemocného.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné