Přejít na obsah

Ředitel Motola "kulichy" neždímal, klid ale ještě nemá

zpět
25.7.2011
FN Motol
zvětšitFN MotolZdroj: www.fnmotol.cz

FN Motol | Zdroj: www.fnmotol.cz

 

Machinace s veřejnými zakázkami v pražské Fakultní nemocnici v Motole se nepotvrdily. Takový je závěr rozsáhlé několikaměsíční kontroly ministerstva zdravotnictví.

„Kontrolní skupina nezjistila z dostupných dokladů žádná závažná pochybení, která by ovlivnila výběr nejvhodnější nabídky,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Tím, jak se v Motole zakázky přidělují, se úředníci ministra Leoše Hegera začali zabývat poté, co na internet uniklo video, na kterém ředitel Miloslav Ludvík mluví o korupci při výběrových řízeních a u významných pacientů neboli „kulichů“, díky nimž nemocnice prý dostává také peníze.

„Já jsem to věděl od začátku, že je vše v pořádku,“ zareagoval na výsledky ministerské kontroly Ludvík. Klidný však ještě být nemůže. Kauzou se v současné době ještě zabývá protikorupční policie.

Ministerstvo si odvezlo stohy dokumentů

Hegerův úřad začal s kontrolou letos na začátku února. Z téměř 200 zakázek, které Motol rozdělil mezi firmy od roku 2008 do 2010, jich zaměstnanci ministerstva náhodně vybrali 39. Byly mezi nimi i ty, na které se zaměřila média.

„Byla to velmi rozsáhlá kontrola. Ministerstvo si od nás odvezlo stohy dokumentů,“ prohlásil Ludvík.

Hegerův úřad však porušení zákona nezjistil. A to ani při rozdělování zakázek malého rozsahu, tedy těch, které nepřesáhnou hranici dvou milionů korun. „Zjištěná pochybení byla převážně formálního charakteru,“ uvedl Sršeň.

Nemocnice je ale stále v hledáčku protikorupční policie.

„Šetření je rozsáhlejší, nezkoumáme pouze nahrávku samotnou. Prošetřování případu by mohlo skončit za několik týdnů,“ prohlásil pro Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

"Kuliši" jsou důležití

Kriminalisté se zabývají také krádeží videa, které uniklo na internet. Nahrávka vznikla loni v listopadu, když byli lékaři i vedení nemocnice na výjezdním zasedání ve Špindlerově Mlýně. A Ludvík tvrdí, že k němu měla přístup jediná osoba.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Ředitel Motola "kulichy" neždímal, klid ale…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ředitel Motola "kulichy" neždímal, klid ale…

Komentáře

1 komentář
prorok predpokla se naplnil  | 25. 07. 2011 12:39

Když Ludvikova afera vznikla, moc lidi se bavilo a moc lidi bylo znechuceno. Nicméně jsem hned předpovídal, že šetřením na úrovni Ministerstva zdravotníctví se kauza nevyřeší, nic se nezjistí. Poukázali by sami na sebe že neuhlídají podřízené útvary a to by nikdo nerád, že. Ostatně, objasnilo MZd vůbec nejakou kauzu ?, nejaký závažnejší případ ? Exituje vůbec nějaký precedens po dobu historie MZd ? Nevím o žádnym. Takže sice stohy a možno stohy stoh papíru se skoumalo (ale ani tomu nevěřím) ale politické zadání (dohoda) byla od počátku jasná. Žádny ředitel byť oblastní nebo okresní nemocnice nebyl nikdy odsouzen, i když straty nemocnic byly milionové. Špatně hospodařil, odešle z funkce, někdy až na MZd. Toť vše. Žádne sankce, tresty, nic. Prostý lékař, to je jiné. Míra jeho odpovědnosti je až neskutečná a přitom jeho plat je také neskutečný, neskutečně nepriměřený. Už pomalu každý občan nášho státu chápe princípy rozkrádání simplexně kapitalistických papalášů nejenom za účelem osobního obohacení ale i za účelem naplnění stranícke kasy. Borci v pozadí to uhlídají. Všichni jsou návzájem propleteni a vzájomně si tolerují prohřešky. Šaríja přinese pořádek, ale na ten si budeme muset počkate ještě nejaký ten pátek. Škoda jen, že provinilci již budou odpočívat v Tutanchamových zlatých truhlách trup s hlavou spojených.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné