Ředitel nemocnice čelí anonymům

Nad ředitelem havířovské nemocnice Jurajem Chomičem se údajně stahují mraky. Svědčí o tom informace, které jsou zmíněny v několika anonymních stížnostech, které obdržely krajský úřad, policie a Nejvyšší kontrolní úřad ( NKÚ). Stížnost, kterou má redakce k dispozici a která je podepsána “ lékaři nemocnice“…

poukazuje mimo jiné na některé ředitelovy “ kotrmelce“ v souvislosti s výběrovými řízeními.

Konkrétně se jedná o veřejnou zakázku na vybavení jednotek intenzivní péče, kdy Chomič nerespektoval doporučení výběrové komise a vybral jinou, údajně dražší firmu.

Chomič však tato nařčení odmítá s tím, že postupoval podle platných norem a nedopustil se ničeho protizákonného. V minulých dnech dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin šíření pomluvy.

„Pokud jde o zakázku týkající se jednotek intenzivní péče, na doporučení hodnoticí komise jsem nereagoval, protože nepostupovala v souladu s platnými právními předpisy. Chtěl jsem, aby byla zajištěna objektivita a transparentnost. Zakázka měla dvě části a po novém hodnocení stanovených kritérií mi bylo dáno za pravdu. Vše je ale zatím v chodu a žádné konečné rozhodnutí ještě nepadlo,“ vysvětlil Chomič a zdůraznil, že nemocnice má uzavřenou mandátní smlouvu s firmou, která ji v záležitostech veřejných zakázek zastupuje.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro resort zdravotnictví Jiří Veverka ( ODS), který byl členem zmíněné komise, včera redakci sdělil, že ředitel má právo zvolit si jinou firmu, než mu doporučila komise.

„Problémem jsou spíše narůstající stížnosti, které v souvislosti s havířovskou nemocnicí dostáváme. I proto jsme v pondělí rozhodli, že v nejbližší době pošleme do nemocnice kontrolu, která stížnosti buď potvrdí, nebo vyvrátí,“ řekl Veverka.

Ředitel Chomič rozhodnutí kraje poslat do nemocnice kontrolu vítá, minimálně proto, že v polovině letošního června byla v nemocnici ukončena téměř tříměsíční kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu, která se týkala zakázky na rekonstrukci nemocnice.

„Z jejího výsledku vyplývá, že za celou dobu mého působení v nemocnici nedošlo k žádným pochybením,“ shrnul Chomič. Šéf Lékařského odborového klubu ( LOK) havířovské nemocnice Martin Sedláček nevyloučil, že již zmíněné anonymní dopisy mohl napsat některý z lékařů.

„Z vedení LOK ale tyto dopisy nikdo nepsal, nečetl ani nepodepsal,“ řekl Sedláček a dodal, že na spekulace kolem výběrových řízení jsou zaměstnanci nemocnice zvyklí dlouhodobě.

„Pokud jde o výběrové řízení na jednotky intenzivní péče, měl zde zřizovatel své zástupce, proto nechci tuto záležitost komentovat,“ řekl Sedláček a zdůraznil, že LOK má eminentní zájem na tom, aby byly pochybnosti, které se nad nemocnicí už dlouhou dobu vznášejí, uvedeny na pravou míru.

Regionální deníky

Ředitel nemocnice čelí anonymům
Ohodnoťte tento článek!