Ředitel nemocnice: Mzdy dolů nepůjdou

Nemocnice nemá dluhy, ale rozpočet na letošní rok je plánován se schodkem 16,5 milionu korun. Důvodem nejsou vyšší investice, ale stále nižší platby zdravotních pojišťoven, ačkoli vyhláška jim určuje něco jiného…

Tábor – Úspory. Podstatné jméno, které nyní táborská nemocnice skloňuje ve všech pádech.

“ Přitom uvedený schodek počítá s tím, že by nám pojišťovny platily stejně jako loni! Náš zřizovatel, kraj, ale dal jasně najevo, že hospodaření nemocnice musí být vyrovnané. Dotaci nám dát nechce, z krajského rozpočtu má Tábor nejnižší příspěvek v kraji. Nedokážu si to vysvětlit,“ uvedl včera ředitel nemocnice Zdeněk Jirků.

Nemocnice si proto posvítí na mzdové náklady a investice do materiálů.

„Nechci šetřit na mzdách a nepřipustím, aby zaměstnanci vydělávali méně. Racionalizačním opatřením snížíme počet lidí,“ řekl Jirků.

Na náš dotaz, zda tedy nemocnice bude propouštět, odpověděl: „Počet pracovníků bude snížen, ale ne klasickým propouštěním. Chceme vybudovat společný lůžkový fond. Ty odbornosti, které by měly méně než třicet postelí, budou sloučeny s jinými, aniž by byly zrušeny. Už víme, že to bude urologie a ušní, nosní krční, začali jsme také na očním oddělení . . . Na třicet lůžek je totiž potřeba stejné množství personálu jako na deset. Pacientů se to nedotkne, lůžková kapacita a ošetřovatelská péče budou univerzální,“ vysvětlil Jirků.

Také primariáty zůstanou zachovány.

Úsporná opatření čekají personál i při vybírání léků a nákupu materiálů. „Každá plánovaná léčba má řadu stejně účinných, ale levnějších alternativ – metod i léků,“ uzavřel Jirků.

Táborské listy

Ohodnoťte tento článek!