Ředitel nemocnice: Za štvavou kampaní proti mně stojí Doktoři

šachy, názory

Jiří Fojtík, pověřený generální ředitel karlovarské krajské nemocnice (KKN), vyrazil do útoku.

„Za lživé a nepravdivé nařčení proti mně, které v rezignačním dopise zveřejnil bývalý člen představenstva KKN Vilibald Knob, jsem podal žalobu na ochranu osobnosti a trestní oznámení. Musím se bránit. Proto zároveň zveřeňuji fakta o výběrových řízeních v KKN,“ zdůraznil.

Za možný motiv, který Knoba k tomuto kroku vedl, označil Fojík snahu Hnutí Doktorů zabránit rozpadu krajské koalice s˙ČSSD a KSČM.

„Měl to být zřejmě jejich zlatý hřeb a hlavní trumf, jak zvrátit chod událostí. Očekávali, že mě odvolají, a to se jim nepodařilo. Navíc měl Vilibald Knob zřejmě jinou představu o výsledcích výběrových řízení, která nemocnice vypisovala. Těch já jsem se ale, na rozdíl od něho a zástupců Doktorů, vůbec nezúčastňoval, stejně jako člen představenstva Václav Larva. Složení komisí navíc určuje kraj,“ vysvětlil.

Od 1. ledna 2009 do 9. listopadu se v nemocnici konalo 96 výběrových řízení za téměř 58 milionů. Úspora proti očekávaným cenám činí podle Fojtíka 4,5 milionů.

„Šest výběrových řízení bylo zrušeno, ve třech případech musela komise rozhodnout jen z jedné nabídky. V komisích zasedlo celkem 102 členů, celkem 37 lékařů a primářů a 25 zdravotních sester z chebské, sokolovské a karlovarské nemocnice. Uzavřeno je dosud šestnáct vyběrových řízení s hodnotou nad milion korun a vyhrálo je 63 různých firem,“ dodal generální ředitel.

Fojtík si nedokáže vysvětlit, kde Knob informace o úplatcích a korupci vzal. Připustil ale, že některé z nich jsou pravdivé.

„Celý rok jsme byli přátelé. Scházeli jsme se na večeřích či na obědě, procházeli se po ulicích v Čelákovicích, kde Knob bydlí a já studuji. Je to krásné město a já jsem se chtěl nadýchat čerstvého vzduchu. A nemůžete očekávat, že když s někým spolupracujete, že se nesrazíte na toaletě,“ vysvětlil Fojtík.

Podle Knoba mu ale Fojtík právě na těchto místech předával instrukce, tajné, důvěrné a konspirační informace o vlivových skupinách a možných protiprávních postupech, které měly být v zakázkách uplatňovány.

A to včetně finančních provizí, které byly rozdělovány mezi členy rady Karlovarského kraje. „Ne. žádné úplatky nikomu nešly,“ odmítl Fojtík dotaz na Knobovo tvrzení, že profity ze zakázek byly rozdělovány mezi vyvolené.

Vilibald Knob ale důrazně odmítl, že za jeho rezignačním dopisem, v němž upozorňuje na praktiky ředitele Fojtíka a člena představenstva KKN Václava Larvy, které podle něj měly blízko k policejním a vyšetřovacím metodám, stálo Hnutí Doktoři.

„Na sto procent to s nimi nemělo nic společného. O svém kroku jsem navíc Fojtíka upozorňoval měsíc předtím s varováním, že to je nebezpečné a za hranou. Fakt jsem se začal bát. Svá tvrzení jsem v dopise formuloval obecně zcela záměrně. Mám dost dokladů a indícíí, abych je doložil. Stojím si za každým písmenem, slovem i větou. Pokud budou orgány činné v trestním řízení chtít konat, pak konat budou,“ dodal Knob.

Podle něj není vůbec podstatné, že Fojtík nebyl členem komisí při výběrových řízeních.
„Tak hloupý není. Důležitý byl výsledek. On má ty kontakty, on vyvíjel iniciativu na patřičných místech a vedl jednání,“ zdůraznil Knob.

Na dotaz, jak nyní bude Fojtík s Doktory po tak tvrdé kritice spolupracovat, řekl, že to bude obtížné. „Jsem už z toho všeho unaven. Nemocnice by se měla stabilizovat a měli bychom konečně začít pracovat,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!