Přejít na obsah

Ředitel pražské záchranky: Linka 155 musí být zachována.

zpět
12.10.2007

Jediným telefonním číslem, které v České republice zajišťuje kvalifikovanou první pomoc, je linka 155, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz. Podle něj by tísňová linka 112 měla sloužit spíše zahraničním turistům nebo při hromadných katastrofách...

Budoucností zdravotnické záchranné služby a problematikou přednemocniční péče se dnes zabývala odborná konference, která se až do pátku koná u příležitosti 150. výročí založení pražské záchranné služby.

Tísňová linka 112, která funguje ve většině evropských států, má lidem usnadnit rozhodování, kam v případě potřeby zavolat. Člověk se dovolá na dispečink, odkud jej operátorka dále přepojí. „V případě ohrožení života, zejména při zástavě oběhu, může prodlení při přepojování snížit šance na resuscitaci. Za dvě minuty se tato šance sníží až o 20 procent,“ řekla lékařka Jana Šeblová. „Když se činnost srdce neobnoví do čtyř minut, pacient může být těžce poškozen,“ doplnil lékař Jiří Pokorný.

Podle Schwarze se volajícího na dispečinku čísla 155 okamžitě ujme kvalifikovaný zdravotnický personál. „Zdravotní sestry mohou lidem po telefonu poradit s první pomocí i asistovanou resuscitací. Personál se domluví anglicky i německy a naše dispečinky jsou velmi dobře technicky vybaveny,“ uvedl Schwarz. Díky tomu drží pražská záchranka primát v počtu zachráněných při zástavě srdce. Podle Schwarze se záchranářům v metropoli podaří oživit 35 až 37 procent pacientů, v zemích EU se tento počet pohybuje pod 30 procenty.

K dobrým výsledkům přispívá i přítomnost lékaře v sanitce. Přestože v současné době vyjíždí lékař se záchrankou jen ve 20 procentech případů, Schwarz by k angloamerickému modelu záchranné služby bez lékaře dospět nechtěl.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ředitel pražské záchranky: Linka 155 musí být…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ředitel pražské záchranky: Linka 155 musí být…

Komentáře

1 komentář
hasič proto 112  | 28. 10. 2007 17:59

je neustále propagována a vnucována lidem... při tom jde jen o to, jak neplacené hovory přenést do oblasti placení, tzn. že teď musí operátoři tísňové linky (150, 155, 156, 158) provozovat bezplatně pro stát, ale připitomělá nová 112 je placená státem operátorovi. Takže když se ty miliony volání překlopí na 112, tak operátor si namastí kapsu... a to už se vyplatí lidem poplést hlavy a podmáznout politiky, aby to zakomponovali do zákonů a vyhlášek...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné