Přejít na obsah

Ředitel VZP chce, aby pojišťovna převzala celý projekt IZIP

zpět
11.10.2011
lékař, počítač, intenet
zvětšitlékař, počítač, intenetZdroj: www.tele-salud.com

lékař, počítač, intenet | Zdroj: www.tele-salud.com

 

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák navrhne správní radě pojišťovny, aby VZP převzala celý projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Možností podle něj je získat 100 procent akcií IZIP nebo převzít všechny aktivity.

Podle Horáka pochybnosti kolem nového vlastníka 49 procent akcií projektu IZIP poškozují VZP. Pojišťovna ale prý má své zájmy smluvně ochráněny a nehrozí jí arbitráže. Horák to řekl na tiskové konferenci.

Podle ředitele VZP by cílem pojišťovny mělo být převzetí celého projektu IZIP, „ať už to bude tím, že získáme všech sto procent akcií tohoto projektu, nebo tím, že převezmeme veškeré aktivity s projektem související a naše ostatní smluvní vztahy skončí“. Takové řešení prý navrhne správní radě pojišťovny. „Situaci je třeba jednou a provždy vyřešit, protože tyto opakované kauzy nás nesmírně poškozují. Musíme si ochránit především svoje peníze, investice, svoje zájmy,“ řekl Horák.

VZP by měla teď vlastnit 51 procent akcií IZIP. Pět procent už měla, dokoupila nyní za milion 46 procent. Česká televize minulý týden odvysílala, že zbývajících 49 procent vlastní neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Měli je na ni převést zakladatelé projektu - eruoposlanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Zahraniční subjekt má prý zabránit tomu, aby se projekt zastavil. Zhruba tři pětiny z nyní pořizovaného podílu VZP získala od švýcarské firmy a zbytek od „fyzické osoby v ČR“, uvedl Horák.

Podle serveru iHNed.cz má švýcarská společnost vazby na Česko, a to prý na společnost Touzimsky Kapital AG. Tu si ve Švýcarsku zaregistroval bývalý tajemník šéfa Českých drah a dřívější liberecký zastupitel Jan Veverka, napsal server.

Šéf VZP míní, že správní rada bude s odkoupením všech akcií souhlasit. „Určitě by to nemělo být za nějakých dramaticky odlišných podmínek jako nyní,“ řekl k případné koupi Horák. Pojišťovna je tak připravena za zbytek akcií vydat něco přes milion korun. Zástupce švýcarské strany, právník Thomas Ladner přijede do Česka 20. října, uvedl šéf VZP. Míní, že jedinou cestou k řešení kauzy je mít plnou kontrolu nad celým projektem.

Za projekt VZP vydala za deset let celkem 1,53 miliardy korun. Z toho 600 milionů činí náklady na klienty, kterých je nyní v systému 2,4 milionu. Přístup má i 20.600 lékařů, což vyšlo na 86 milionů. Na odměny doktorům, aby IZIP využívali, putovalo 237 milionů. Provoz a rozvoj knížek si vyžádal 477 milionů, služby elektronické komunikace pak 130 milionů.

Podle Horáka je i přes tyto výdaje projekt dobrý a peníze by se mohly vrátit díky úsporám. Nyní se totiž podle šéfa VZP řada vyšetření zbytečně opakuje a plýtvá se i léky. Údaje o tom, jaké procedury pacient podstoupil a jaké léky dostal, by měly v knížkách být. Pojišťovna začala na Vysočině a v Karlovarském kraji testovat, jestli projekt skutečně ušetří. Podle „střízlivých odhadů“ by se mělo jen tady ročně ušetřit 3,2 miliardy, uvedl Horák.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Související články

13.4. IZIP, nebo flash disky? IZIP, nebo flash disky?
16 příspěvků
18.12. IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel
7 příspěvků
10.12. VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů
4 příspěvků
29.7. Státní oslíku, otřes se! Státní oslíku, otřes se!
23 příspěvků
22.7. Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život
7 příspěvků

Komentovat článek: Ředitel VZP chce, aby pojišťovna převzala celý…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ředitel VZP chce, aby pojišťovna převzala celý…

Komentáře

další 4 komentáře
P.K. Odměny 237 mil. lékařům  | 11. 10. 2011 23:04

Naše nemocnice byla zařazena do IZIPu najednou a všichni lékaři povinně (za vlády ředitelství z ODS). Kdo dostal 11 tis. Kč určených na mou odměnu?

Adviser Danglars! Mondego! Caderousse! de Villefort!  | 11. 10. 2011 13:32

Šnajdr! Cabrnoch! Ouzký! Horák!

Jar Jar Binks Informace VZP a IZIPu  | 11. 10. 2011 11:52

Nikdo se nepozastavuje nad tím, že VZP platí za svého pacienta na základě dokladů od všech ošetřujících lékařů i od lékáren a už od roku 1993 má ve své databázi VŠECHNY relevantní informace o údajných tzv. zbytečných duplicitních vyšetření a předepsaných léků. K tomu ŽADNÝ IZIP nikdy NEPOTŘEBOVALA. IZIP z tohoto hlediska NEMŮŽE přinést úspory, které by nebylo možno získat už ze stávajících dat. Úspory údajně dosažitelné po plošném nasazení IZIPu jsou falešné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné