Ředitel VZP odvolal po auditu náměstkyni a hlavního analytika

Zdeněk Kabátek.

Na základě výsledků externího forenzního auditu IT zakázek skončili ve funkcích náměstkyně pro ekonomický úsek Markéta Slavíková a hlavní analytik Tomáš Červinka, jehož pozice byla zrušena.

ČTK to sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Audit podle něj nepotvrdil žádné porušení zákona, ale jednoznačně a nade vší pochybnost nevyvrátil potenciální možnost střetu zájmů.

Už loni v říjnu odvolal ředitel VZP Zdeněk Kabátek tři manažery IT v reakci na zprávu, že firma Hewlett-Packard jim platila zájezdy do rakouských Alp. Letos v lednu odstavil od rozhodování pět zaměstnanců poté, co interní kontrola pochybnosti o jejich možném střetu zájmů prokazatelně nevyvrátila.

Výrobce výpočetní techniky od největší české zdravotní pojišťovny dostával část zakázek bez otevřené soutěže. Ředitel VZP dal provést mmimořádný audit IT zakázek od roku 2006.

„Celkem externí forenzní audit prověřoval pochyby týkající se sedmi stávajících zaměstnanců VZP. U ostatních nebyly shledány důvody pro další opatření pracovně-právního charakteru. Všem už dříve ředitel VZP uložil finanční postih, a to až ve výši řádově desítek tisíc korun,“ uvedl Tichý k odvolání dvou vrcholových pracovníků. Připomněl, že Kabátek se stal ředitelem VZP v prosinci 2012. Pochybnosti týkající se případného střetu zájmů některých zaměstnanců VZP spadají podle mluvčího prakticky výhradně do období před Kabátkovým nástupem.

Zaměstnanci, jejichž činnost se prověřovala, se účastnili projektu „Vrcholová řešení“ pořádaného společností Hewlett-Packard v letech 2010 až 2013. Podle dřívějších informací Českého rozhlasu – Radiožurnálu vyjížděli manažeři za peníze HP do Alp nejméně od roku 2009, podle některých svědectví však výlety začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013.

Kabátek dopisem vyzval společnost, aby takové aktivity ve vztahu k zaměstnancům VZP okamžitě ukončila. „Jakékoli nabízení individuálních výhod, které nejsou stanoveny smluvně, považujeme za pokus o ovlivňování našich zaměstnanců,“ napsal. Požádal společnost o informaci, kolik akcí podobného typu organizovala, v jakých termínech, na jakém místě a kteří zaměstnanci VZP se jich na náklady společnosti účastnili. „Na otázky, které jsme položili, jsme doteď nedostali konkrétní věcnou odpověď,“ uvedl Tichý. Na obdobné otázky nedostala od společnosti odpověď ani ČTK.

Od roku 2008 do současnosti získal Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.

„Na IT zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění vyžaduje současné vedení odborný či znalecký posudek, který odůvodní oprávněnost. A to přesto, že zákon o veřejných zakázkách to neukládá,“ řekl Tichý. VZP podle něj využívá jednacího řízení bez uveřejnění pro IT zakázky méně než ministerstva, ta ho podle Nejvyššího kontrolního úřadu využijí v 62 procentech zakázek, u VZP činil v letech 2009 až 2015 podíl 58 procent.

„Zejména v posledních letech se projevuje trend omezování závislosti na společnosti Hewlett-Packard, zatímco v roce 2009 bylo s ní uzavřeno 40 smluv, v roce 2013 deset smluv a loni jen osm smluv,“ shrnul mluvčí.

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Jeho bývalí manažeři údajně upláceli, aby získali zakázky na dodávky pro stát, uvedl dříve Radiožurnál.

Ohodnoťte tento článek!