Přejít na obsah

Ředitel: VZP vrací akcie IZIP podle smlouvy, protože neinvestovala

zpět
27.4.2016
Zdeněk Kabátek
zvětšitZdeněk Kabátek
Autor: Anna Vacková

Zdeněk Kabátek | Autor: Anna Vacková

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) neinvestovala do rozvoje elektronických zdravotních knížek, jak se k tomu ve smlouvě z roku 2011 zavázala. Podle podmínek smlouvy tedy musí vrátit 46 procent akcií firmy IZIP, která kdysi spravovala data pojišťovny, původnímu vlastníkovi, řekl ČTK ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

O transakci v pondělí rozhodla správní rada.

VZP si nechává pět procent akcií. Z projektu, do něhož investovala kolem dvou miliard korun, zatím definitivně neodchází, potvrdil ředitel. „Budeme hledat řešení, které bude z pohledu hospodárnosti to nejlepší. V tuto chvíli bych si netroufal varianty říkat. Dokud nejsou projednány ve správní radě, považuju za nefér to zveřejňovat,“ řekl.

Právní zástupce VZP už dostal podle ředitele informaci, že má naplnit rozhodnutí správní rady.

O vrácení akcií požádali v souladu se smlouvou akcionáři, tedy švýcarská firma eHI eHealth International a dřívější koordinátor mezinárodních projektů IZIP Tomáš Mládek, už ke konci loňského roku. Uplatnili vyvazovací podmínky dané smlouvou. Po nákupu 46 procent akcií měla VZP v projektu majoritu, se svými pěti procenty měla 51 procent akcií. Smlouva ale uváděla, za jakých podmínek je platná. Podmínky se týkaly dalších nákladů, které měla VZP vydávat na elektronické zdravotní knížky.

„Vzhledem k tomu, že podmínky byly porušeny, protože VZP dále nerozvíjela projekt elektronické zdravotní knížky, tedy neinvestovala do něj, tak akcionáři podmínky na konci roku 2015 uplatnili, tedy zneplatnili smlouvu o převodu akcií na VZP a požádali o jejich vrácení,“ vysvětlil Kabátek. Právní analýza, kterou si VZP zadala, potvrdila, že akcionáři mají právo vyvazovací podmínky uplatnit. Akcie budou vráceny za stejnou cenu, za jakou je VZP nakoupila, tedy 1000 korun za jednu akcii. Aktuální hodnota akcií není známa.

Firma IZIP dříve pro VZP provozovala elektronické zdravotní knížky a portál, přes který s pojišťovnou komunikovali lékaři, nemocnice či zaměstnavatelé. V roce 2012 VZP vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a loni i smlouvu na provoz portálu. Koncem roku 2015 nahradila VZP portál IZIP novým systémem VZP Point. Elektronické zdravotní knížky mají pozastavenou činnost a projekt prověřuje protikorupční policie.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

29.11. Události, komentáře: VZP pořád nekontroluje IZIP Události, komentáře: VZP pořád nekontroluje IZIP
2 příspěvků
25.10. Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec
12 příspěvků
18.12. IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel
7 příspěvků
29.7. Státní oslíku, otřes se! Státní oslíku, otřes se!
23 příspěvků

Komentovat článek: Ředitel: VZP vrací akcie IZIP podle smlouvy,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné