Ředitelé nemocnic, lékaři, ale i kraj žádají o pomoc společně

pero, podpis

Do Prahy míří z Pardubic neobvyklá výzva. Na jejím znění se shodli lékařští odboráři, vedení nemocnic i krajský úřad. Společně se chtějí bránit odchodu lékařů z nemocnic. Vzešla ze společného jednání zástupců krajů, ředitelů nemocnic a odborářů.

„Náš požadavek je poměrně jasný – aby vláda konečně narovnala situaci v našem zdravotnictví, ukáznila zdravotní pojišťovny a navýšila platby za státní pojištěnce, které jsou v této chvíli skutečně tristní,“ konstatoval vedoucí Lékařského odborového klubu Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Vláda si podle odborářů musí uvědomit, že současný systém financování povede k horší dostupnosti zdravotní péče.

„Mám pro tyto požadavky pochopení a rád bych jim sám vyhověl. Bohužel, finanční možnosti nemocnice to absolutně vylučují,“ reagoval ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.
V této chvíli by měla mít podepsané výpovědi v pardubické nemocnici dobrá polovina lékařů.

„Jde o předběžně podepsané výpovědi. Přesná čísla zatím nemohu prozradit, ale jde o více jak sto lékařů ze všech oddělení nemocnice. Nejvíce by se to týkalo například anesteziologů. Pokud by skutečně odešli všichni, kteří výpověď podali, zůstal by na oddělení ARO pouze samotný primář. Výpovědi jsou ale zatím pouze podepsané, s jejich odesláním dosud vyčkáváme. Klíčovým datem by měl být sedmnáctý prosinec, kdy by mělo dojít k jejich předání advokátní kanceláři, která nás bude zastupovat při jednání s nemocnicemi. V Pardubicích hrozí odchod až poloviny lékařů, v ostatních nemocnicích v kraji by se toto číslo mělo pohybovat kolem třiceti až čtyřiceti procent,“ uvedl Tomáš Gottvald.

„Jak budeme na situaci reagovat? To zatím nemohu předjímat. Čísla se definitivně dozvíme až po novém roce a teprve potom na situaci můžeme nějak reagovat. Kdyby ale výpověď skutečně podali všichni anesteziologové, paralyzuje to chod celé nemocice,“ prohlásil ředitel pardubické nemocnice.
„U nás se hovoří až o pětadvaceti lékařích, což je kolem třiceti procent stavu,“ doplnil ředitel svitavské nemocnice Pavel Havíř.

„Situaci nepodceňujeme a snažíme se připravit na možné krizové scénáře. Zatím ale pracujeme normálně, první čísla týkající se odchodů budeme znát až v půlce prosince,“ prozradil Havíř.

I svitavská nemocnice podporuje systémové změny, po kterých volají odboráři. „Chceme tu stabilní tým spokojených lékařů, nemocnice ale na naplnění jejich požadavků nemá žádné reálné zdroje,“ vyjádřil se Havíř. „Snažili jsme se lékařům vyjít maximálně vstříc a v případě hromadných odchodů uděláme vše, aby nemocnice zůstala v provozu. Skokové navýšení plateb ale nemáme z čeho hradit. Hovoříme tu o částkách kolem stovky milionů korun. V této chvíli nemámani zprávy, jak budou na situaci reagovat zdravotní pojišťovny,“ sdělil Šimurda.

Pokud by se naplnily skutečně ty nejčernější vize, jen pardubickou nemocnici by mohlo po novém roce opustit přes sto lékařů a chod nemocnice by se dostal do značných obtíží.

„Teoreticky by to tak mohlo opravdu dopadnout. My ale pevně věříme tomu, že ministerstvo bude schopno se problémem zabývat a nabídnout přijatelné řešení,“ uzavřel Tomáš Gottvald.

Ohodnoťte tento článek!