Přejít na obsah

Ředitelé nemocnic: lékařů je dost, chybná je jejich distribuce

zpět
24.2.2017
*lékaři, chirurgové, operace
zvětšit*lékaři, chirurgové, operaceZdroj: Shutterstock

*lékaři, chirurgové, operace | Zdroj: Shutterstock

 

Celostátní setkání, které pro ředitele nemocnic uspořádalo Magnus regio, přineslo řadu témat, která manažery dlouhodobě tíží. Shodli se zejména na špatné distribuci lékařů v rámci zdravotnického systému a hrozbě nákladů na centrovou péči.

Nedostatek lékařů se týká hlavně menších nemocnic. „Problém je v distribuci lékařů. Jdou z malých nemocnic do větších, anebo pryč ze segmentu nemocniční péče,“ upozornil ředitel Masarykovy nemocnice v Rakovníku Tomáš Jedlička. Lékaři jsou frustrovaní a unavení přesčasy, několika po sobě jdoucími směnami, a jakmile mohou, odcházejí do ambulantní sféry, do farmaceutických firem nebo úplně mimo obor. Ti, kteří žijí v pohraničí, dojíždí do Německa či Rakouska.

Přetížené sestry

Možná větší problém je ale absence sester, které míří pryč ze zdravotnictví. „Pomalu se to stává limitujícím faktorem. Sester je akutní nedostatek. Nám nepřísluší se do toho problému vměšovat, ale ovlivňuje to i práci lékařů,“ prohlásil člen představenstva České lékařské komory Pavel Kubíček, podle něhož situaci nezvrátí ani desetiprocentní navýšení platů.
S tím souhlasila členka prezidia České asociace sester Nina Müllerová. „Peníze jsou jedna část, druhá jsou další problémy v provozu. Úkoly se na sestru valí od lékaře, který je zavalen administrativou i od pacientů, kteří kromě péče vyžadují daleko více erudovaných informací, sestry jsou přetížené. Zvýšilo se množství práce, kterou sestra musí vykonávat,“ uvedla Nina Müllerová zároveň s tím, že však nevzrostly kompetence, které sestry mají. Mzdy zdravotnického personálu se zvyšují již několik let za sebou. „Úhradová vyhláška ale není optimální nositel navyšování platů. Promítá se na ně pouze přeneseně,“ prohlásila náměstkyně pro zdravotní pojištění Ing. Helena Rögnerová a dodala, že pro efektivnější navyšování platů neexistuje politická objednávka.

Časovaná bomba

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus upozornil na další časovanou bombu - centrové léky. A hlavně platby za ně. „Jsme obětí úspěšnosti léčby. Jde o milionové částky, které vynakládáme za schopnost prodloužit život pacientům v nejnákladnějších diagnózách. Do budoucna si nedovedu představit, že se občané nebudou více podílet z vlastních zdrojů,“ podotkl ředitel Kraus.
Uznal to i prezident České lékárenské komory Lubomír Chudoba. „Co se týče léků, jsme neskutečně štědrá země. I v USA nebo Německu začínají s restrikcemi, která budou regulovat, zda dopady léčby některými léky skutečně stojí za vynaložení extrémních nákladů. Jsme solidární systém, ale musíme přijmout jasná pravidla,“ řekl prezident Chudoba.


Klíčová slova

Autoři

(red) zdravi.euro.cz

Komentovat článek: Ředitelé nemocnic: lékařů je dost, chybná je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ředitelé nemocnic: lékařů je dost, chybná je…

Komentáře

další 3 komentáře
karlík stále lžete  | 25. 02. 2017 06:35

Lékařů dost? V noční službě na dětském oddělení 1 doktor má na starost JIP, standartní odd,novorozenecké odd a LSPP ambulanci, bez příslužby! Zkrátka není zajištěna péče,protože pokud řeší 2 hodiny akutní stav v jednom sektoru,není po tu dobu k dispozici jiným případům.Složení lékařského "týmu"? Absolventi!Bez atestace! Vlečou se problémy,konflikty,stížnosti, nespokojenost. Co zkušených lékařů odešlo. Za 200kč na hodinu nikdo zachraňovat životy a zdraví nebude.Není odkud distribuovat! Pozn: Novostavba na venkově dnes stojí 4-5 milionů, kdo může prchá z tohoto státu.

michal yo  | 24. 02. 2017 12:53

Presne tak, lekárov je dosť. Nakoniec dennodenne to je vidieť na ústavných službách v ktorejkoľvek krajskej nemocnici - až na to, že sa neustále porušuje zákonník práce. Viem, že riaditeľ to nemá ľahké, ale stačila by poriadna kontrola úradu práce v ktorejkoľvek nemocnici (snáď vyjma fakultných) a zistili by sa jednoznačné pochybenia. Na druhú stranu si myslím, že aj riaditeľov je dosť a možno by nebolo zlé ich taktiež distribuovať inam...

Bleky Správně  | 24. 02. 2017 11:23

Je třeba lékaře správně distribuovat. A kvuli tomu jsme zvonili klíčema?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné