Ředitelé nemocnic mohou dostat odměnu i milión korun

Kvalitu péče a úspěšnost hospodaření budou od ledna povinně hodnotit nemocnice, jež přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Jsou to fakultní zařízení a
některé specializované ústavy. Předpis, který vstupuje v platnost 1. ledna 2006, se týká 16 ze 196 českých nemocnic…

PRAHA – Výsledky budou nemocnice zveřejňovat na svých webových stránkách.

Ministr zdravotnictví David Rath dnes novinářům řekl, že sankční a bonusový řád, který stanoví ředitelům odměny za kvalitní péči a dobré hospodaření, a za špatné je trestá, nabídne také krajským hejtmanům, aby ho mohli použít ve svých nemocnicích.

„Předpis představuje především motivační program, směřující k významným úsporám za léky a materiál,“ uvedl.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky dluží 196 nemocnic svým dodavatelům 14,7 miliardy, z toho 6,7 miliardy po lhůtě splatnosti. Letos v pololetí vykázalo kladný hospodářský výsledek 111 zařízení, záporný 75.

Výsledek nemocnic řízených ministerstvem činil 472 milionů korun. Do minusu se dostaly jen krajské nemocnice s minus 170 miliony korun.

Za vyrovnané hospodaření nyní může ředitel a jeho náměstci dostat odměnu až 100 tisíc korun. Rath jako první ministr dává podmínku zvyšování platů zaměstnanců. Pokud lékařům stoupne meziročně plat o 15 procent, dostane ředitel odměnu 90 tisíc korun.

Nový předpis sleduje počty stížností na kvalitu péče, jsou-li méně než tři za čtvrtletí, dostane ředitel 80 tisíc korun. Nemocnice budou kvalitu péče a úspěšnost hospodaření porovnávat navzájem. Za umístění v dolní třetině žebříčku budou potrestány, stejně jako za příliš velké množství stížností pacientů.

Ředitelé nemocnic se shodují, že splnit podmínky předpisu bude těžké. Pokud se jim to však alespoň zčásti podaří, bude to přínos pro zaměstnance nemocnice i jejich pacienty, uvedli.

„Na sto procent odměn si nemůže sáhnout nikdo, pro naši nemocnici odhaduji, že si sáhneme asi na dvě třetiny,“ řekl ředitel úspěšné Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt. Jeho zařízení získalo mezinárodní akreditaci kvality.

Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová dodala, že parametry jsou „nevyhnutelné“. Ocenila, že ředitel má tímto řádem podporu ministerstva, a tak se mu bude snadněji prosazovat to, co bude chtít od podřízených.

KTERÝCH NEMOCNIC SE ŘÁD TÝKÁ:

Praha

Všeobecná fakultní nemocnice

Fakultní Thomayerova nemocnice

Fakultní nemocnice Motol

Fakultní nemocnice Na Bulovce

Fakultní nemocnice Královské vinohrady

Institut klinické a experimentální medicíny

Nemocnice Na Homolce

Ústav pro péči o matku a dítě

Brno

Fakultní nemocnice Brno

Fakultní nemocnice U Sv. Anny v Brně

Masarykův onkologický ústav Brno

Úrazová nemocnice v Brně

Ostatní

Fakultní nemocnice Plzeň

Fakultní nemocnice Hradec Králové

Fakultní nemocnice Olomouc

Fakultní nemocnice Ostrava

ČTK

Ředitelé nemocnic mohou dostat odměnu i milión korun
Ohodnoťte tento článek!