Ředitele nemocnic zaskočilo, že nedostanou slíbené investice

Ředitele pražských fakultních nemocnic a přímo řízených ústavů zaskočilo, že jim ministerstvo zdravotnictví letos nedá slíbené peníze na investice. S výjimkou Miloslava Ludvíka, který milion korun na nový agregát oželí, jen když Motolu nevezmou miliardu na dětský pavilon, další považují omezení za pohromu..

Praha – Ředitele pražských fakultních nemocnic a přímo řízených ústavů zaskočilo, že jim ministerstvo zdravotnictví letos nedá slíbené peníze na investice. S výjimkou Miloslava Ludvíka, který milion korun na nový agregát oželí, jen když Motolu nevezmou miliardu na rekonstrukci dětského pavilonu, všichni ostatní považují omezení peněz za pohromu.

„Vnímám to jako katastrofální, nespravedlivé a demotivující,“ řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) profesor Pavel Klener.

O zastavení letošních investic měla většina šéfů nemocnic informace pouze z tisku, ministr zdravotnictví David Rath je s dva dny starým rozhodnutím poslanců seznámí na čtvrteční odpolední schůzce. Ministr chce zkrácením investic získat peníze na úhradu dluhů zařízení, jež řídí.

ÚHKT nedostane letos 31 milionů na rekonstrukci laboratoří. Měly navazovat na nové ambulance, které budou v dubnu kolaudovány. To, že nebudou, naruší podle Klenera diagnostiku a léčbu pacientů s krevními chorobami. Některé testy zde dělají jako jediní v republice.

Podle Ratha se peníze na investice pouze odsouvají a budou v rozpočtu na příští rok. Klener si tím podle svých slov není jist, nový státní rozpočet bude schvalovat nová sněmovna, „nikdo nám nezaručí, že se to do rozpočtu dostane,“ řekl.

Vadí mu, že ministerstvo bere peníze dobře hospodařícím zařízením. Ústav nemá dluhy. „Ti, co je mají, dostanou na náš úkor finanční prostředky, a to se mi nelíbí,“ řekl. Dodal, že zdravotní pojišťovny dluží ústavu celkem téměř 90 milionů. Kdyby tyto peníze ústav měl, všechny investice si zaplatí sám.

„Zatím nevíme, že peníze nám byly zrušeny,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Leoš Kabát. Podle podkladů, jež ČTK poskytli poslanci, nedá ministerstvo vinohradské klinice popáleninové medicíny na celkovou rekonstrukci 49,5 milionu a nemocnici na pořízení zdravotnických prostředků 37 milionů.

Podle Kabáta to způsobí nemocnici problém, řešit ho bude vedení spolu s přednosty a primáři. Buď se plánované akce odloží, nebo je nemocnice zaplatí sama a zadluží se, případně zastaví jinou investici a bude „vyrážet klín klínem“, popsal Kabát.

Ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Rudolf Poledne jako jediný z oslovených věděl o zrušení investic „už dávno“, dohady o výši příspěvku se totiž táhnou asi půl roku. IKEM nedostane 1,85 milionu na pavilon magnetické rezonance. „Budeme ji muset postavit ze svých peněz,“ řekl Poledne.

IKEM sídlí v nové moderní budově, starou magnetickou rezonanci, která je podle ředitele nejstarší v celém Česku, má kilometr od hlavní budovy. „Nákup nového přístroje je už smluvně potvrzen, přijde na konci roku, takže budovu pro něj musíme postavit sami,“ shrnul.

„Když nám nedají milion, to přežijeme,“ reagoval na zprávu o omezení investic ředitel Fakultní nemocnice Motol. Pro něj je důležité, aby nemocnice dostala slíbenou miliardu na rekonstrukci dětského pavilonu, což zatím nikdo nezpochybnil.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

J. Lefler

Ptám se proč? Tady vidí plíživý nástup systému neziskových nemocnic. Když dostávali na mzdy tak si měli spočítat, kde se na to bude brát. Nejsou sami. Taky prý jim budou muset handicapovaní přispět na výplaty a dluhy. Ale to prý jsou jen nějaká občanská sdružení, ty to prý nepotřebují, děl jejich generální manažer. Kde jsou hlasy LOK, ČLK aj. o oprávněnosti krácení v neprospěch handicapovaných? Kde?

Ohodnoťte tento článek!