Přejít na obsah

Ředitele nemocnice jsme odvolat museli, říká hejtman

zpět
20.7.2010
křeslo, výpověď
zvětšitkřeslo, výpověďZdroj: www.cultofmac.com

křeslo, výpověď | Zdroj: www.cultofmac.com

 

Málokterá zpráva způsobila takový rozruch. Ředitel pelhřimovské nemocnice Pavel Hrala je od pátku bez práce. Ředitel té nemocnice, která patřila dlouhodobě mezi hospodářsky nejzdravější zařízení svého druhu.

Podle hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka však předchozí věta už neplatí a změna kormidelníka pozvolna se potápějícího korábu byla nevyhnutelná.

Můžete blíže vysvětlit prvotní důvod k odvolání ředitele Hraly? Znamená to, že nemocnici hrozilo nějaké velké nebezpečí?

Předně je třeba říci, že situace je složitá ve všech našich nemocnicích. Schválený finanční plán má dosud jenom ta v Novém Městě na Moravě. Když jsme se na totéž dotazovali v pelhřimovské nemocnici, zjistili jsme, že tam za chvíli mohou chybět peníze na provoz. Finanční situace hrozila téměř krachem.

Co za tím stojí konkrétně?

Je toho více. Odhalili jsme třeba vyšší zálohy pojišťovně za vykázanou a přitom neposkytnutou péči. Nemocnici ale zatížilo třeba i vyplácení odškodného za prohraný soud s pacientem.

Pelhřimovská nemocnice přitom dlouhodobě patřila k hospodářsky bezproblémovým, dokonce ziskovým zařízením.

O to více nás tohle zjištění překvapilo. Nečekali jsme to. Ale museli jsme s tím něco udělat, nebylo vyhnutí. Sluší se dodat, že ředitel Hrala udělal zejména v prvních letech svého působení v nemocnici hrozně moc práce. Byl podepsaný pod výstavbou pavilonu akutní medicíny, připravil opravu lůžkové budovy. Tomu nemůže nikdo upřít. Zásluhy na druhou stranu instituci řídit nedokážou. I on sám prohlásil, že situace je kritická, a že neví, jak dál. Pokud to teď necháme být a nemocnice za rok zkrachuje, celý Pelhřimov mi pak bude vyčítat, že jsem to měl řešit.

Vy sám jste řadu let zrovna v této nemocnici pracoval. Jak celou situaci osobně vnímáte?

Mám na to jednoduchý názor. Teď už záleží pouze a jenom na každém zaměstnanci, jestli se nemocnici podaří zachránit. Čísla od pojišťovny hovoří jasně. Nemocnice vydává více peněz, než kolik si vydělá. A vydělat si může jedině kvalitní zdravotní péčí, tím, že přiláká pacienty. Jestliže se mezi lidmi na Pelhřimovsku bude i nadále mluvit o tom, že si raději dojedou jinam, nelze se divit, že nebudou peníze na provoz.

Souvisí odvolání ředitele Hraly nějak s velkou opravou hlavní lůžkové budovy nemocnice? Není dostavba kvůli potížím s penězi ohrožena?

Tato oprava je naplánovaná dlouho dopředu, dotáhnout do konce se musí a také se dotáhne. S odvoláním ředitele Hraly nijak nesouvisí. Když jsme u toho, ředitel podepsal stejně jako všichni ostatní ředitelé modernizovaných krajských nemocnic již při přípravě stavby prohlášení, že tento krok je pro budoucnost nemocnice nezbytný. A že dokáže provoz během opravy zajistit.On tehdy věděl, do čeho jde. Zato kraj Vysočina má teď lidově řečeno na noze kouli. Nezbývá nám než udržet provoz šest let. Je na to vázaná dotace z Evropské unie. Pokud zaměstnanci nebudou pracovat tak, jak jsem říkal, pokud pacienti nebudou do této nové nemocnice chodit, budeme mít veliký problém.

Nemocnici prozatím řídí statutární zástupce. Když se dozvíme jméno jejího nového představitele?

Termín pro přijetí přihlášek uchazečů do výběrového řízení končí šestého srpna. Uvidíme, jak rychle se nám podaří nového ředitele vybrat. Předpokládám ale, že během září bychom to jméno znát mohli.


Klíčová slova

Autoři

Michal Vítů, Regionální deník

Komentovat článek: Ředitele nemocnice jsme odvolat museli, říká…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ředitele nemocnice jsme odvolat museli, říká…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Přítel Odvolání ředitele a věci související  | 3. 08. 2010 09:54

Všechno je jinak ! Ano,tak to psal i Jan Werich ve své knížce. Ono to totiž platí i na krajské argumenty odvolání ředitele Pelhřimovské nemocnice ing.P.Hraly. Všichni,kteří v nemocnici déle pracují vědí, že šlo a jde o vyřizování osobních účtů. Historie toho všeho je z doby, kdy ředitel Hejduk a jeho náměstek Běhounek /v té době krizového managementu/ byli ze svých funkcí odvoláni na podkladě petice primářů, kterou tehdy velká většina podepsala. Oba tito pánové si v tu dobu mysleli, že nemocnice patří jim a tak se podle toho chovali k ostatním kolegům. V konkursu vyhrál Ing. Hrala, který byl osloven a dr. Běhounek neuspěl. Stal se zase jen řadovým primářem. Po celou dobu působení ředitele Hraly si v nemocnici nikdo "nad poměry nežil" a až do loňského roku tu žádné odměny nebyli, pouze za vedení oddělení. To bylo často řediteli vyčítáno, ale ředitel byl názoru, že pokud není výdělek, nemohou být prémie. To lékaři v Jihlavské nemocnici na tom byli daleko lépe a hospodářské výsledky této nemocnice tomu odpovídaly - kumulace vysokých ztrát. Hospodaření Pelhřimovské nemocnice bylo až do r. 20lO bez dluhu. Čekalo se tedy jen na příležitost! O odvolání Ing. Hraly se totiž jednalo už na krajském zasedání ČSSD v r. 2009 a to pelhřimovská nemocnice nebyla v žádném dluhu. Rozšiřování negativních informací o Pelhřimovské nemocnici začalo s nástupem dr. Běhounka na post hejtmana. Házení špíny na celou nemocnici bylo pak jen sebeobhajobou osobního rozhodnutí odvolat ředitele Hralu. To, že odchází pacienti do jiných zařízení je běžné a možná k tomu přispělo i to, že lidé nemají rádi, když se na ně v ortopedické ambulanci nebo na oddělení křičí, odpusťte mi ten výraz, jako na dobytek! Propad nemocnice 3O mil.Kč není dnes nic katastrofického a nemůže za něj vždy jen ředitel. Je to především chyba systému, který soc. demokracie ještě zhoršila populistickým vyhazováním peněz. Vždyť celý krajský úřad v čele s hejtmanem protiústavním a nezákonným způsobem vytuneloval 6O mil. Kč. z krajského rozpočtu na zdravotní poplatky. Kdo je bude soudit? Dobrovolně odejdou? ČSSD tímto použila peníze kraje jen na svou volební kampaň! Tyhle peníze mohli přijít na podporu zdravotnictví! Ing. Hrala byl odejit a už je zase vše v pořádku, peníze na záchranu jsou zde a vy zaměstnanci si myslete, co chcete! Laická veřejnost tomu nerozumí a věří, co stojí v prohlášení kraje. Dr. Běhounek se nyní jeví, jako zachránce nemocnice. Primáře, kteří tehdy podepsali petici, jmenoval po konkursu již jen na 2 roky a až se zase za 2 roky vrátí k operačnímu stolu, myslíte, že bude mít nějaké výčitky před kolegy? - to víte, že ne!

občan B A co takhle porovnat  | 1. 08. 2010 20:50

A co takhle porovnat personální obsazení firmy HUKOV s.r.o. s následující http://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-42371414-psj-pelhrimov-spol/ která je možná nějakým způsobem zapojena do rekonstrukce nemocnice?

karel divné  | 21. 07. 2010 22:54

Ta argumentace krajské politické reprezentace je průhledná, chtěli se ho prostě zbavit, protože jinak to postrádá logiku. Potíže podobného typu má každá druhá nemocnice v republice, letošní úhradová vyhláška je pro regionální nemocnice likvidační. Asi si na VYsočině někdo hraje na Ratha...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné