Ředitelé nepotřebují odpočinutého lékaře

lékař, únava, deprese

„Smyslem akce Děkujeme, odcházíme je také to, že z lékařů přestávají být pouze bílé pláště, se kterými si posouvají hejtmani, ředitelé a náměstci,“ říká neurolog Ondřej Doležal, který působí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici a na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

HN: Lidé mají pocit, že lékaři svoje požadavky stupňují. Co vy na to?

To by se mohlo zdát na základě páteční nabídky. Ale je potřeba si uvědomit, že ministr zdravotnictví Leoš Heger nabídl, že pošle dvě miliardy managementu nemocnic, na který my velmi žehráme. Všechny ty předražené zakázky a nespravedlnosti vzešly právě od managementu nemocnic. A jediné, co pan ministr slíbil, bylo, že pošle další peníze těmto manažerům. Nemáme jistotu, že ty peníze půjdou na platy.

HN: Proč však začínáte vedení nemocnic kritizovat až teď? Proč to není požadavkem od začátku akce Děkujeme, odcházíme?

Já osobně jsem na apolitizaci zdravotnictví tlačil vždycky. Reprezentanti LOK se ale asi více zaměřili na dobro zaměstnance a nechtěli řešit příčiny, které k tomu vedly. To je záležitost na roky.

HN: Jak velký problém to podle vás ve skutečnosti je?

Obávám se, že se z toho za dvacet let stal folklor, který se táhne napříč nemocnicemi – od fakultních až po ty krajské. Vždycky je jejich management příslušný nebo velmi familiární k nějaké politické straně.

HN: Proč se ale vztahy mezi vedením nemocnic a lékaři tak hrotí?

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!