Přejít na obsah

Reforma aneb čas protimluvů

zpět
10.8.2011
Reformní
zákony MZ ČR
zvětšitReformní zákony MZ ČR
Autor: Sestra

Reformní zákony MZ ČR | Autor: Sestra

 

Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na protimluvy, které se vyskytují v souvislosti s připravovanou reformou zdravotnictví. Protimluvy se vyskytují hned ve třech rovinách. Ať už mezi platnými zákony a tím, po čem se v praxi volá.

Také mezi principy liberální společnosti a tím, kdy se snažíme, aby stát dále maximum reguloval. V neposlední řadě, když nahrazujeme jeden morální hazard druhým.

Protimluv 1: Rozpor mezi platnými nařízeními a požadavky

Na jedné straně existují platné normy – např. cenové rozhodnutí , kde se jasně říká, co je to nedostatek konkurence, kdy už musíme regulovat. Na druhé straně máme volání po regulaci maximální cenou. Vždyť i naše legislativa usiluje o to, aby se ctila hospodářská soutěž, ale když dojde na zdravotnické prostředky, tak ihned slyšíme: „regulovat, regulovat“. Přitom konkurence je nejlepší „regulátor“ ve všech oblastech ekonomiky, tak proč by to mělo být ve zdravotnictví jinak?

Protimluv 2: Tak jde o peníze anebo nejde?

Rozdělením medicíny na standard a nadstandard se má údajně získat více peněz do systému. Když se začne mluvit o skutečnosti, že v různých klinických situacích je rozdělení na obyčejnou a lepší léčbu nepředstavitelné – tak se dozvíme, že se zpočátku (?!) zaměříme pouze na oblíbené náhrady kyčlí, lehké sádry a oční čočky, tedy pouze zlomkové části celé medicíny. Očekáváme masivní příliv peněz „do systému“? Tak řekněme potom odkud? Anebo je to všechno jen „na oko“?

Protimluv 3: Vyměňujeme jeden morální hazard za druhý?

Představme si morálně pokleslého lékaře, který si nechá od zoufalého pacienta zaplatit za něco, co může mít spornou hodnotu (žádá úplatek za něco, co by pacient beztak dostal, anebo co pacient vlastně nepotřebuje – lékař vlastně obchoduje s pacientovou iluzí, že mu něco poskytuje a že pacient má dobrý pocit, že pro sebe koupil něco „extra“). Je těžko představitelné, že tento pokleslý lékař bude od příštího roku nabízet pacientovi jednak léčbu „na pokladnu“, ale také mu nabídne nějaký nadstandard, zcela v souladu se zájmem pacienta. A případně vybrané peníze poputují do pokladny nemocnice.

Pokud dnes existuje pacient, který dá údajně lékaři 10.000Kč do kapsy, aby získal fakticky nebo alespoň iluzi něčeho lepšího. Proč by v budoucnu nedal tento pacient lékaři stejných 10.000 do kapsy proto, aby mu lékař dal něco „na pojišťovnu“ a nemusel za nadstandard platit třeba 20.000Kč?

Když si místo pokleslého lékaře představíme jiného, který je morálně na výši a jedná v nejlepším zájmu pacienta. Tento lékař je dnes vystaven konfliktu svědomí, když ví, že něco je pro pacienta odborně správné, ale nemůže mu to poskytnout, protože to „zde“ není k dispozici anebo že na to jeho rozpočet nemá. Tak tohoto „morálního“ lékaře vystavíme dalšímu konfliktu svědomí, že by měl na jedné straně poskytnout pacientovi všechnu péči, kterou potřebuje ve standardu a současně mu má nabízet něco „lepšího“ za peníze. Tak buďto to pacient potřebuje (třeba k tomu, aby se zrychlila léčba, aby to méně bolelo, anebo byl pacient v pořádku rychleji) a pak by za to neměl platit, anebo to je něco zbytečného, pak by to lékař asi pacientovi nechtěl nabízet.

Podobných otázek je kolem plánovaných nadstandardů více a zatím je nikdo ani neotevřel, neřkuli zodpověděl.

(zdroj: CzechMed)


Autoři

CzechMed, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Reforma aneb čas protimluvů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reforma aneb čas protimluvů

Komentáře

další 3 komentáře
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:09

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

BOB Protimluvy bez reformy!  | 10. 08. 2011 13:16

Ad 1) Regulace primární péče = nedostupnost zdravotní péče! * Regulace je možná jen platícím pacientem. A tomu se my bolševici vyhýbáme! *** Ad 2) Peníze na zdraví nejsou, proto o peníze jde především! Kdyby se Leoš Heger podíval na doplatky zprava, měl by to podstatně jednodušší! To by se politici nesměli bát občanské svobody! *** Ad 3) Typický příklad toho, jak politici nedůvěřují lékařům! Myslí si, že lékaři jsou stejní kradláři jako oni! A nedůvěřují přirozeným vztahům, že takové jedince si společnost postupně vyloučí. * A z této obavy našich politiků vyplývá systém rozkrádatelného veřejnoprávního pseudopojištění, které nakonec odnáší pacient, který nemá de facto právo na optimální zdravotní péči, ač mu to naše Ústava garantuje.

J.Graf Je konkurence nejlepším regulátorem?  | 10. 08. 2011 10:04

Ano, je. Ale pouze za předpokladu, že ten kdo rozhodueje o nákupu, současně nákup platí. Ve zdravotnictví tato podmínka splněna není ani u léků ani u zdravotních prostředků. A proto regulace maximální cenou není vůbec protismyslná

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné