Přejít na obsah

Reforma může výrazně omezit domácí porody

zpět
5.9.2011
porod doma
zvětšitporod domaZdroj: www.babble.com

porod doma | Zdroj: www.babble.com

 

Reforma zdravotnictví, již nyní čeká třetí čtení v parlamentu, zavádí mimo jiné až milionovou pokutu pro zdravotníky, kteří by plánovaně poskytli péči mimo zdravotnická zařízení. Týkat se to bude i porodních asistentek, jež pomáhají ženám při plánovaných porodech doma.

Informaci přinesl deník Dnes.

V současnosti si žena, která se rozhodne porodit doma, může pozvat a zaplatit porodní asistentku. Pokud však bude schválena připravovaná reforma zdravotnictví, což je díky vládní většině ve sněmovně pravděpodobné, nebude tato praxe nadále možná.

Reformní zákony totiž počítají až s milionovou pokutou pro kohokoli, kdo plánovaně poskytne zdravotní péči mimo zdravotnické zařízení.

Právnička Kateřina Červená, která pracuje pro Ligu lidských práv, se obává, že zákon povede k odpírání lékařské péče některým ženám. „Ministerstvo zdravotnictví odmítá debatu na toto téma, ale zapomíná na to, že tady vždycky budou ženy, které chtějí rodit mimo zdravotnická zařízení, a těm i jejich dětem odpírá zdravotní péči,“ uvedla pro deník.

Poukazuje navíc na skutečnost, že takový přístup státu je v rozporu s postojem Evropského soudu pro lidská práva, který jasně deklaroval, že ženy mají právo na volbu místa porodu a státy jim k tomu musí vytvořit podmínky.

Předseda zdravotního výboru Sněmovny Boris Šťastný (ODS) naopak změnu zákona podporuje. „Jsem jako lékař i zdravotní expert proti porodům doma, protože tam chybí potřebný servis a technické vybavení pro případ komplikací,“ řekl pro deník Dnes.

Do budoucna by se Boris Šťastný nebránil ani tvrdšímu přístupu. „Kdo chce mít péči placenou ze zdravotního pojištění, musí splnit určité podmínky - při porodu doma by to například byla přítomnost lékařského personálu či potřebného technického vybavení,“ vysvětlil poslanec a dodal, že v případě, že by žena tyto podmínky nesplnila, musela by platit veškeré následné výdaje spojené třeba s léčbou dítěte. Podle Šťastného je takový vývoj legislativy jen otázkou času.

Podle porodní asistentky Marie Vnoučkové by případné represe a milionová pokuta znamenala pro porodní asistentky skutečnou překážku. „Těžko mohu jít k někomu rodit, když jen za to, aniž by se stalo nějaké pochybení, bych mohla dostat milion pokuty,“ prohlásila v deníku a zároveň poukázala na skutečnost, že na rozdíl od porodů doma zdravotní pojišťovny platí například léčbu adrenalinových sportovců nebo kuřáků.


Komentovat článek: Reforma může výrazně omezit domácí porody

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reforma může výrazně omezit domácí porody

Komentáře

dalších 6 komentářů
Dáša Reforma??  | 27. 01. 2012 11:40

Sama domácí porody nepreferuji, ale pokud se budou skutečně rušit porodnice s počtem porodú pod 600 za rok, budou se rozmáhat domácí porody ve velké míře, protože žádná žena s porodními bolestmi nebude jezdit 30-50km do porodnice. Obzvlášť z horských oblastí a v zimním období. MZ a gynekologicko-porodnická společnost si musí rozmyslet, co vlastně chce. Dosud si protiřečí

Veronika Velký nesouhlas!!!!  | 9. 09. 2011 14:04

Ženy dříve rodily taky bez pomoci doma a vždy bylo vše v pořádku. V nemocnici hrozí daleko větší riziko komplikací než doma. Doktoři vám píchnou kdo ví jakou chemii do těla...navíc nemluvím o tom, že to v nemocnicích chodí jak na běžících pásech. Rychle rychle ať je to odrozené co nejdříve, pak zaplaťte a rychle ať jde rodit další. Dítě vám seberou ihned po porodu a někdy ho máte možnost vidět až na druhý den. Ženy leží v porodnicích v nepřirozených polohách, proto se jim musí nastřihávat hráz. Žena si pak nemůže týden sednout. A tohle připadá zdravotníkům zcela přirozené??? Tohle už není normální. Co nás ještě tenhle systém donutí dělat??

98 Je pravda  | 5. 09. 2011 17:49

že frajeři co riskují na skalách, letadlech či provozují nebezpečné sporty, platí stejné prachy jako obyčejní lidé. Asi to není správné. Porod doma je menší ohrožení než paragliding

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné