Přejít na obsah

Reforma prospěla pacientům i státu, řekl premiér ústavním soudcům

zpět
16.4.2008

Zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře přinesla podle Mirka Topolánka prospěch jak pacientům, tak státu. Předseda vlády to řekl Ústavnímu soudu, před kterým dnes vypovídal jako svědek v řízení o návrhu poslanců ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí...

Na dotazy odpovídal necelou hodinu, poté odjel na zasedání vlády. Jeho vystoupení sledovala zcela zaplněná sněmovna soudu. Řada zájemců se vůbec nedostala dovnitř.

„Změnami naplňujeme faktický nárok občanů na ochranu zdraví. Posledními změnami minulé vlády byla (ochrana) nabourána. Péče je místně a časově dostupnější, respektuje standardy, které jsou dnes běžné v Evropě. Zákon vidím jako velmi sociální, nikoliv socialistický,“ uvedl Topolánek. „Byli bychom jedna z mála evropských zemí, které poplatky nezavedly,“ podotkl.

Kromě smyslu poplatků u lékaře se hovořilo o způsobu projednávání reformního zákona. Předseda soudu Pavel Rychetský připomněl, že vládní návrh byl předložen jako jeden tisk a měl 176 stran. V druhém čtení v podrobné rozpravě Topolánek předložil pozměňovací návrhy v rozsahu 37 stran textu, později jeden z jeho poslaneckých kolegů z ODS přišel s dalšími 14 stranami návrhů. Podle kritiků normy jsou to přílepky, které ústavní soudci dříve zapověděli, popřípadě takzvaní „legislativní jezdci“. Vadilo jim, že opozice neměla čas návrhy prostudovat.

„Jako poslanec mohu ve druhém čtení podávat jakékoliv pozměňovací návrhy a v tomto smyslu jsem je i podal. Část byla motivována snahou zlepšit kvalitu normy. Návrhy vznikaly v průběhu projednávání, je to normální,“ uvedl premiér. Připomněl, že o reformě se hovořilo dlouho, a to jak mezi odbornou veřejností, tak v politických kruzích.

Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Kritici reforem upozorňují na článek listiny, podle kterého „občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon“.

Topolánek na dotazy reagoval klidně. Některé odborné dotazy soudců nezodpověděl. Nejsem právník, připomněl. Několik otázek šéfa poslanců ČSSD Michala Haška označil premiér za politické. „Váš přístup politizuje Ústavní soud. Výše poplatků není ústavní, ale politická záležitost,“ uvedl Topolánek. „Otázky na poslance, proč hlasovali tak či onak, nejsou před soudem na místě,“ pokáral Haška jednou také Rychetský.

Reforma veřejných financí, jeden z hlavních projektů koaliční vlády, vstoupila v platnost letos 1. ledna. Poslanci ČSSD ji napadli loni v říjnu. Navrhovali zrušení celé reformy, popřípadě jejích částí. Další návrhy přidali poslanci KSČM a skupina senátorů.

Soud rozdělil projednávání návrhů kvůli jejich obsažnosti na tři tematické části. Udělal to poprvé ve své historii. O první, spíše obecné části s řadou daňových změn soud rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti, ačkoliv měl výhrady k formě zákona a způsobu jeho schvalování. Dnes se soud zabývá částí, která se týká zdravotnictví, v níž největší odpor opozice vyvolaly takzvané regulační poplatky. Do konce dubna má rozhodnout i o sociální části reformy. Jednání svolal na 23. dubna.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Reforma prospěla pacientům i státu, řekl…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reforma prospěla pacientům i státu, řekl…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Marek Re:vidím to trochu jinak  | 17. 04. 2008 10:11

Myslím si, že bys to mohl poslat elektronickou poštou Topolánkovi, číst umí, ale zda je to schopen vnímat- toť diskutabilní.

Re:Jen to zdraví utrpělo.  | 17. 04. 2008 09:11

Milý penzisto, podle mých propočtů jste šel do penze v roce 1980, tedy jste ještě pracovat musel ( a nevyjídal stát podporami a jinýmy nesmyly), takže předpokládám, že jste si na tu penzi vydělal. Přeji Vám hodně zdraví a užívejte si tu penzi co to jde!!!!

Dr. R. Jelínek Jak to vidím já?  | 16. 04. 2008 23:51

Bohužel pan premiér a ministr je zaslepen refomou a nechápe co se děje. 1) regulační poplatek- ano, ale musí být regulační a ne deregulační. Jestliže pacient platí 30,-Kč u praktika a dalších 30,-Kč u ambulatního specialisty, tak začíná obcházet svého PL a vyhledává AS a to bohužel často nesystémově, takže na chirurgii chodí neurologické obtíže, na neurologii ortopedické, na internu třeba chirurgické....takže ordinace PL jsou prázdné ALE POZOR TI JSOU PLACENI PAUŠÁLEM, zatím co se plní ordinace AS. 2)SKUTEČNĚ SE UŠETŘILO, ALE NE REGULAČNÍMI POPLATKY U LÉKAŘŮ, ALE DRASTICKÝM OMEZENÍM PŘEDEPISOVÁNÍM LÉKŮ. 3)Jůlinek neřekl, že zavedením regulačního poplatku snížil hodnotu bodu, takže vlastně zdrav. zařízením ubral. Teď se holedbá, jeké mají pojišťovny mnohamiliardové zisky. Výsledek je reálný pokles mezd zdavotníků a lékařů a tím jejich emigrace směrem na západ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné