Reforma zdravotnictví od ledna nebude

Titulní obrázek

„Budu se ještě pokoušet, aby se tak stalo, ale z hlediska legislativního procesu už je téměř jisté, že tři reformní zákony, které jsem připravil, platit od ledna nebudou, protože se to nestihne,“ připustil ministr. Dodal, že podstatné je, aby byly prosazeny, a už nezáleží na tom, jestli to bude k 1. lednu, únoru či březnu…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek koncem uplynulého týdne poprvé Právu přiznal, že reformní zákony, které měly platit ve zdravotnictví od ledna příštího roku, se už nestačí schválit.

„Budu se ještě pokoušet, aby se tak stalo, ale z hlediska legislativního procesu už je téměř jisté, že tři reformní zákony, které jsem připravil, platit od ledna nebudou, protože se to nestihne,“ připustil ministr. Dodal, že podstatné je, aby byly prosazeny, a už nezáleží na tom, jestli to bude k 1. lednu, únoru či březnu.

Sám by ale rád, aby to bylo co nejrychleji.

Čáru přes rozpočet mu dělají zejména koaliční partneři. Jak KDU-ČSL, tak zelení mají výhrady k navrhovaným reformním zákonům a KDU-ČSL se už nechala slyšet, že v této podobě, jak je Julínek předložil, jsou pro ni nepřijatelné a bude požadovat jejich úpravy.

Tři reformní zákony, které například umožňují hradit si nadstandardní péči za lékařské výkony hrazené ze zdravotního pojištění a rozšiřují také počet stanic záchranné služby půjdou do vlády začátkem listopadu (původně to mělo být v září a termín se několikrát měnil) a Julínek by rád, aby je ještě v listopadu projednali poslanci.

ČSSD a KSČM: Julínkovi Ne

Stínový ministr zdravotnictví David Rath za ČSSD ale Právu řekl: „Julínkovy návrhy jsou pro nás nepřijatelné. Jsme proti nim.“ Stejného názoru je i KSČM.

Dá se tedy předpokládat, že Julínek bude muset ještě přesvědčovat nejen koaliční partnery, ale i opozici. Jinak jeho reformní zákony skončí pod stolem.

„Je to další z podvodů ministra Julínka na pacientech,“ komentoval snížení cen léků od listopadu stínový ministr zdravotnictví David Rath. Právu řekl, že za maximální ceny se léky neprodávají. „Je to zhruba o 30 procent méně než je maximální cena. A to znamená, že Julínek udělal jen administrativní opatření, které se pacientů nedotkne.“

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!