Přejít na obsah

Reforma zdravotnictví vyjde lidi na miliardy korun, tvrdí odbory

zpět
3.6.2011
lékařka, pacienti, čekárna, praktik
zvětšitlékařka, pacienti, čekárna, praktikZdroj: stressmanagementpage.com

lékařka, pacienti, čekárna, praktik | Zdroj: stressmanagementpage.com

 

Reforma zdravotnictví, na které se ve středu večer dohodly strany vládní koalice, vyjde podle odborů domácnosti na miliardy korun.

„Zvýšení spoluúčasti pacientů o pět procent do roku 2014 znamená, že se z kapes pacientů - většinou důchodců a rodin s dětmi - vytáhne dalších 15 až 18 miliard korun ročně,“ uvedl ve svém prohlášení předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Tvrzení, že současný rozsah zdravotní péče plně hrazené ze zdravotního pojištění bude zachován, jsou podle něj naprosté lži.

Na pacienty vláda podle Zavadil přenáší nejen plnou úhradu současného deficitu zdravotního pojištění, cca sedm miliard korun ročně, ale i budoucí deficity, které vzniknou spuštěním dalších reforem.

„Jen zvýšení DPH bude pro zdravotnictví znamenat v roce 2012 dopad minus pět miliard korun a v roce 2013 dokonce minus osm miliard korun proti letošnímu roku,“ uvedl Zavadil. Odčerpání dalších tří miliard korun ročně ze zdravotního systému pak podle něj přinese od roku 2013 takzvaná daňová reforma.

Na hrubých rysech první fáze zdravotní reformy se shodli na středeční večerní schůzce K9 koaliční lídři. Do roku 2014 by podle dohody měla stoupnout spoluúčast pacientů o pět procent. Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.

Podle dohody například skončí platnost blokačního paragrafu, který znemožňuje platit si nadstandard. Vedle vytvoření podmínek pro vznik seznamu výkonů hrazených pojišťovnami bude v novele definována také místní a časová dostupnost péče. V návrhu novely jsou další úsporná opatření včetně změn v lékové politice, zrušení poplatku za položku na receptu, zvýšení poplatku za pobyt nemocnici z 60 na 100 korun a placení léků do ceny 50 korun pacientem.

První balíček zdravotnické reformy by podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake poslanci měli ve sněmovně dostat k projednání 14. června. Do té doby bude mít vládní pracovní skupina čas dojednat dosud nedořešené detaily.


Komentovat článek: Reforma zdravotnictví vyjde lidi na miliardy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reforma zdravotnictví vyjde lidi na miliardy…

Komentáře

dalších 9 komentářů
NATTER Transparentnost ceny u zubaře  | 6. 06. 2011 12:24

Zubař NENÍ obchodník a nepodniká v režimu - Nákup zboží za účelem dalšího prodeje. Neboli nemá co Kšeftovat se zubní protézou vyrobenou zubní laboratoří. Pojištěnec si musí platit zdravotní daň (veřejný prostředek) a tudíž MÁ nárok vědět co se s veřejnými prostředky děje. Jsem rád , že Váš odpor přesně potvrzuje to , jak nekontrolovatelně mizí prachy z pojišťoven do kapes zubařů .Odseknutím od pojišťoven budete muset začít makat pacičkami!

VK kolik vyjde nereforma nepíší  | 5. 06. 2011 12:04

Proč by měly odbory být apolitické? Navíc, v současné době je zamýšlená reforma reakce na umělé a neodůvodněné snížení příjmů systému. V roce 06 stropy pojistného, v roce 11 ponížení úhrad nemocnicím o 2 % aniž by meziročně klesly příjmy pojišťoven. V rámci představené malé daňové reformy další plánované snížení odvodů pro živnostníky a firmy. K tomu navíc proponované zvýšení DPH které se přímo promítne do zvýšených cen vstupů. To co předvádí strana a vláda, je plán na zhoršení současné neuspokojivé situace. Než reformu do kytek, lepší nereformovat.

VK Odborům to zapaluje  | 5. 06. 2011 11:53

To máte pravdu. Sociální stát - ne socialismus - a zároveň čím dál nižší zdanění a odvody především vysokopříjmových a firem opravdu nelze zaplatit. Ale co se stane i s vašimi příjmy až se skutečně zbytek sociálního státu zruší a u gró populace dramaticky poklesne kupní síla, se ani vám líbit nebude.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné