Přejít na obsah

Reforma zkresluje statistiku nemocnosti

zpět
12.2.2008

Třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře nebo první tři dny nemoci bez nemocenských dávek. Letošní vládní reforma zdravotnictví podle lékařů výrazně zkresluje statistiku nemocnosti, která je podle hygieniků na nezvykle nízké úrovni. Období na přelomu ledna a února je přitom každoročně velmi kritické...

„V loňském roce touto dobou jsme se pohybovali nad epidemickým prahem, který činí dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. V současné době je na Liberecku pouze něco přes 1 300 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ informovala tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová. Na tom, že do nemocnosti výrazně promlouvá reforma, se shoduje drtivá většina dotázaných doktorů. Lidé podle nich nechtějí platit 30 korun a tak se raději léčí sami pomocí běžně dosažitelných léků. „Dříve si ke mě chodili nechat na předpis napsat i Paralen, teď si ho koupí raději v lékárně,“ řekl Deníku liberecký lékař Vlastimil Vindyš. „Podstatnou roli hrají také první tři dny bez nemocenské. Lidé si spíše vezmou dovolenou,“ dodal. „Také si myslím, že se to na nemocnosti podepsalo. Lidé teď v mnoha případech přijdou, až když virózu nezvládnou vyléčit sami,“ uvedl lékař Jaroslav Šikola z Dolního Hanychova. Podle hygieniků sice chřipková epidemie na Liberecko zatím nedorazila, přijít však v následujících týdnech ještě může. „Nějaké lokální epidemie zaznamenali kolegové například na jižní Moravě a i v dalších částech republiky. My jsme v minulém týdnu zachytili virus chřipky typu A pouze u jedenáctiletého chlapce z Liberce,“ doplnila Zuzana Balašová.

Aleš Vávra, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Reforma zkresluje statistiku nemocnosti

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Reforma zkresluje statistiku nemocnosti

Komentáře

další 3 komentáře
Talk Snad lépe než "reforma"  | 12. 02. 2008 19:23

by bylo preforma,po které přijde finální deforma.

Optimista Zavádějící titulek  | 12. 02. 2008 18:20

Reforma nezkresluje statistiku nemocnosti, jen se každé banální píchnutí v zádech a rýma přestává vykazovat jako nemoc a hlavně se tím přestává zatěřovat chronicky přepracované a podfinancované zdravotnictví. Banality patří do lékáren.

No vida  | 12. 02. 2008 18:07

A pak, že to nebude fungovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné