Registr dárců dřeně zapsal v Plzni 70.000. dárce z Plzeňska

Světový den dárců kostní dřeně

František Lepič, pětadvacetiletý student šestého ročníku medicíny v Plzni, se dnes stal jubilejním 70.000. registrovaným dárcem v Českém národním registru dárců dřeně (ČNRDD).

Registr vznikl v Plzni v roce 1992 a díky spolupráci s podobnými registry na celém světě pomáhá zprostředkovat dárcovství kostní dřeně nebo krvetvorných buněk pro lidi s leukémií či jinou poruchou krvetvorby. Loni registr zprostředkoval 108 odběrů, z toho bylo 44 dárců zapsaných v ČNRDD a 64 odběrů od dárců v zahraničí pro české pacienty, řekl ředitel registru a vedoucí lékař Hematoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra.

„Když má člověk to štěstí, že je zdravý, může aspoň něco udělat pro ostatní,“ řekl medik, který už několik let daruje krev. O své budoucí lékařské specializaci není zatím přesvědčený, nemá ani jistotu, že ho někdy vyberou jako vhodného dárce pro nepříbuzenskou transplantaci kostní dřeně. „Říkám si, že to pravděpodobně na mě ani nevyjde, nepočítám moc s tím, že by mě někdy vybrali. Hlavně je ale důležité, aby nás bylo co nejvíc, kdyby ta situace nastala, byl bych připravený,“ řekl Lepič.

Jindra potvrdil, že k darování kostní dřeně nakonec registr vyzve zlomek evidovaných dárců. „Kostní dřeň daruje jen jedno procento registrovaných dárců, těch 99 procent funguje jako permanentní naděje,“ řekl lékař. Například loni daroval kostní dřeň dárce, který byl v registru už 19 let.

I když momentálně je v registru 70.000 lidí ochotných kdykoli bez ohledu na pohlaví, rasu, orientaci či vyznání darovat kostní dřeň pro pacienty na celém světě, do registru se od jeho vzniku přihlásilo podle Jindry až kolem 80.000 lidí. V současnosti se vzhledem k věku, případnému zdravotnímu stavu vyřazuje z databáze ročně až kolem 500 lidí, řekl. Zároveň ale roste počet nových dárců.

„Ani v těch nejlepších snech jsme nečekali, že se nám za pět let podaří přidat dalších 30.000 dárců,“ řekl Jindra. V roce 1996 měl registr přes 10.000 dárců, na konci roku 2006 to bylo 30.780 dárců a na konci roku 2016 už 69.101 dárců. Zatímco v roce 2001 se do registru zapsalo nově 1159 dárců, loni jich bylo 7862 a v roce 2015 dokonce rekordních 9759 dárců.

Ve světových registrech je přes 29 milionů dárců. V ČR je kromě ČNRDD při plzeňské Nadaci pro transplantaci kostní dřeně ještě jeden registr v Praze. Je ale mnohem menší a zprostředkovává výrazně méně odběrů. ČNRDD za dobu své existence zprostředkoval 1424 odběrů pro příjemce v ČR a v zahraničí, z toho 617 dárců bylo zapsáno v tomto registru. Pro pacienty v ČR bylo určeno 422 odběrů, dalších 806 odběrů zprostředkoval registr pro české pacienty od zahraničních dárců.

Ohodnoťte tento článek!