Registr pacientů má zkvalitnit léčbu Crohnovy choroby

*sociální síť, internet, počítač, tablet

Zkvalitnit a zvýšit dostupnost léčby zánětlivých onemocnění zažívacího traktu má zlepšit registr, který od loňského roku shromažďuje data o léčbě pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Registr novinářům představil předseda České gastroenterologické společnosti a lékař Milan Lukáš. Tato zánětlivá onemocnění má v Česku více než 40.000 lidí a jejich počet dlouhodobě stoupá. V registru jsou nyní evidovány asi 2000 pacientů. „Registr pomůže jak pacientům, tak lékařům. Díky těmto klinickým databázím budeme časem schopni identifikovat tu skutečně nejúčinnější léčbu a zároveň podpoříme personalizovanou medicínu,“ uvedl Lukáš.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou nejčastější formy takzvaných nespecifických střevních zánětů, u nichž lékaři neznají příčinu onemocnění. Mezi jejich projevy patří velké bolesti břicha a časté průjmy. Podle Lukáše se jedná o autoimunitní civilizační choroby, které jsou známy až od poloviny 20. století. Tyto nemoci jsou nevyléčitelné, ale při nasazení vhodné léčby mohou pacienti žít normálním způsobem.

Mezi lety 2005 a 2012 se počet pacientů s Crohnovou chorobou zvýšil o 51 procent, u ulcerózní kolitidy o 25 procent. Novější data nemá Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k dispozici. Podle Martiny Pfeiferové z pacientské organizace jsou nemoci nově diagnostikovány především u lidí mezi 20. a 30. rokem věku.

Náklady na moderní léčbu, ke které se dostane asi 11 procent pacientů, přesahují 300.000 korun ročně. Možností je podle Lukáše vyšší rozšíření cenově dostupnějších biosimilárních léků. Na klinice Iscare, kde Lukáš působí, užívá biosimilární léky asi 400 pacientů a náklady na léčbu se snížily asi o 50 až 60 procent.

Ohodnoťte tento článek!