Registrace sester: otázky a odpovědi – 1. část

Titulní obrázek

Čím je podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry? Jakou šanci na registraci mají sestry bez odpracovaných roků u lůžka? Stačí pro registraci zdravotní sestře 40 kreditů za bakalářské studium nebo musí splněovat ještě určitou nástupní praxi? Na dotazy čtenářů Zdraví.Euro.cz ohledně registrace zdravotníků odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu. Další část otázek a odpovědí čtěte na webu zítra…

Čím je podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry? Jakou šanci na registraci mají sestry bez odpracovaných roků u lůžka? Stačí pro registraci zdravotní sestře 40 kreditů za bakalářské studium nebo musí splněovat ještě určitou nástupní praxi? Na dotazy čtenářů Zdraví.Euro.cz ohledně registrace zdravotníků odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu.

Užívání titulu DiS

Čím je, prosím, podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry. Je zohledněna praxe v oboru, specializační vzdělávání, nebo jde jen o vysokoškolské studium?

V roce 1994 přiznalo MŠMT absolventům vyššího odborného studia právo používat za svým příjmením označení podle druhu završeného studia: diplomovaný specialista, diplomovaný technik, diplomovaný ekonom, diplomovaný fyzioterapeut, diplomovaný ergoterapeut, diplomovaný správní specialista, diplomovaný informační specialista, diplomovaný sociální pedagog. (V roce 1996 přibyl diplomovaný sociální pracovník.) Kromě titulu diplomovaný specialista se tato označení neměla zkracovat.

V roce 1998 stanovilo MŠMT sjednocení těchto označení a na diplomech se má uvádět diplomovaný specialista v oboru. Pokud jde o zkratku uváděnou se jménem: „Zkrácená podoba označení absolventů vyšší odborné školy pro všechny obory je „DiS.“ a uvádí se vždy za jménem absolventa.“

Registrace zdravotních sester

Dobrý den, jsem vystudovaná zdravotní sestra všeobecného směru. Bohužel nemám odpracována povinná léta u lůžka, a tím pádem nemám povinnou registraci. Chci se zeptat, zda mám šanci nějakým způsobem registraci získat. Například absolvováním nějakého kurzu či školení?

Všeobecná sestra, která získala odbornou způsobilost absolvováním SZŠ může získat osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání, z toho min. 1 rok z období posledních 6 let a prokázání 40 kreditů z účasti na celoživotním vzdělávání. Kredity a praxi z posledních 6 let lze nahradit zkouškou, kterou se ověřuje způsobilost k výkonu příslušného povolání bez odborného dohledu. Výkon povolání všeobecné sestry se nevztahuje pouze na výkon povolání u lůžka. Činnosti všeobecné sestry jsou uvedeny ve vyhlášce č. 424/2004 Sb.

Absolventky kvalifikačního studia na VŠ a VZŠ se mohou registrovat do 18 měsíců od ukončení bez nutnosti doložení praxe a kreditů.

Prokázání 3 let výkonu povolání se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly VŠ studium ošetřovatelského zaměření nebo které získaly specializovanou způsobilost podle § 96 odst. 3 zákona č. 96/2004 Sb.

Registrace sestry u stomatologa

Prosím o radu ohledně registrace. Vystudovala jsem gymnázium a nyní jsem ukončila bakalářské studium obor Všeobecná sestra. Kdybych se chtěla zaregistrovat, stačí mi na to 40 kreditů, které mám za bc.studium nebo musím splňovat ještě nějakou nástupní praxi? Dále řeším problém, jestli se vůbec mám registrovat, když nastupuji jako sestra do ordinace stomatologa, který registraci nevyžaduje, nevím ale, jestli jednou v budoucnu nebudu chtít pracovat jinde, aby mi ty kredity nepropadly..Co byste mi poradili?

Pokud jste absolvovala akreditovaný kvalifikační Bc. studijní obor všeobecná sestra, můžete získat do 18 měsíců od ukončení osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu bez nutnosti prokázání nástupní praxe a kreditů. Po 18 měsících je podmínkou k získání osvědčení doložení min. 1 roku výkonu povolání a 40 kreditů z účasti na celoživotním vzdělávání Registrace není povinná a záleží na vás, zda chcete pracovat bez odborného dohledu nebo pouze pod odborným dohledem. Pokud Vás zaměstnavatel – stomatolog pověří činnostmi, které jsou ve vyhlášce č. 424/2004 Sb., vymezeny pro práci všeobecné sestry bez odborného dohledu, bude nutné získat osvědčení k výkonu těchto činností.

Další část otázek a odpovědí čtěte na webu zítra.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Registrace sester: otázky a odpovědi – 1. část
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů