Registrace u lékařů týraným dětem nepomohou

Titulní obrázek

Od příštího roku by mohla platit povinnost rodičů už v porodnici nahlásit dítě k dětskému lékaři. Pokud matka nebo otec dítě k pediatrovi nezaregistruje, stát jim bude moct odepřít porodné či jiné sociální dávky. Systém má pomoci zjistit týrání dětí vlastními rodiči. Návrh vládního výboru pro práva dítěte nyní dojednává ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková..

se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Podle ministryně vypadávají děti ze systému zdravotní péče a netýká se to prý jen lidí ze sociálně vyloučených lokalit. Právě děti, které nejsou evidované u lékaře a nechodí na pravidelné prohlídky, mohou být rodiči týrány a zneužívány, aniž se to někdo dozví. Skutečnost, že by matky po porodu své dítě nenahlásily u pediatrů, ale lékaři na Mostecku odmítají. „Už když matka odchází z porodnice, tak po ní chceme vědět, kam je nahlášená k lékaři. I kvůli tomu, abychom sem mohli poslat zprávu o novorozenci,“ uvedla dětská lékařka z mostecké nemocnice Alena Dernerová. Tuto praxi potvrzuje i primář dětského oddělení mostecké nemocnice Jiří Biolek. „Vyžadujeme po matce, aby nám oznámila jméno pediatra, kterého si vybrala. Chceme to už před porodem, což nám i maminky sdělí. Jsou na to připravované už v těhotenství, aby nevzniklo vakuum, kdy dítě nemá žádnou lékařkou péči a není nikde hlášené. Platí to u 99,9 procent novorozenců.“ Podle pediatrů by nový zákon počet týraných dětí nesnížil. „Je to nesmysl. Povinností nahlásit dítě k lékaři se nedá zabránit počtu týraných dětí. Pokud je matka nahlášená jako sociální případ, sociální pracovníci poměry vyšetřují a i my se o tyto případy více zajímáme a zaměřujeme na ně pozornost,“ vysvětluje Alena Dernerová. Pediatři jsou za jedno v tom, že pokud rodiče své děti týrají nebo zneužívají, nemusí to lékař vůbec odhalit. „Když přijde rodič z prohlídky od lékaře, může dítě opíjet alkoholem, zneužívat. Tomu nemůže povinná formální registrace nijak napomoci. Nechci však navrhované opatření zcela bagatelizovat,“ tvrdí Jiří Biolek. Lékaři vidí povinnou administrativu pro matky spíš jako přitěžující. „Jestliže půjde první den matka z porodnice domů, místo toho, aby se věnovala dítěti, má chodit po úřadech, nebo k obvodnímu lékaři? Ať je u lékaře povinně nebo nepovinně, stejně má po vyšetření neomezenou možnost dítě doma týrat,“ domnívá se primář Biolek.

Co si o povinné registraci dětí u lékařů myslí předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg:

„Dříve bylo běžné, že se po odchodu z porodnice nahlásilo dítě k nějakému lékaři. Dnes to neplatí. Je na matce, zda je registruje či nikoliv. Po roce 89 se zrušila spousta zavedených a osvědčených věcí. Sice nebyla možnost volby lékaře, ale tento princip péče byl dobrý. Díky němu vykazujeme dodnes nízkou úmrtnost dětí.

Na základě empirických zkušeností se ale děti ztrácejí a nikdo neví, kdo o ně pečuje. Musíme počítat s tím, že ne všichni rodiče jsou zodpovědní. Je spousta lidí, kteří žijí na hraně společnosti a mimo ni, a jestliže povinnost hlásit dítě u lékaře nemají, nedodržují ji. Čím je dítě menší, tím je důležitější, aby je lékař viděl. Nejen z hlediska týrání, ale i z hlediska vývoje. Rodiče ho týrat ani nemusejí, ale třeba ho nekrmí tak, jak by měli. Neprospívají mu tak z hlediska vývoje.

Nejsem však optimista v tom smyslu, že by nový zákon snížil procento týraných dětí. Minimálně je to však jeden z mechanismů nedovoleného manipulování s dětmi. Mohl by se tím snížit počet dětí, o kterých se neví, kteří nemají prevenci. Povinnost nepovažuji za zásah do práv rodičů, protože i dítě má svá práva – právo na kvalitní péči a prospívání.

Pokud by matka přišla v případě nenahlášení dítěte k lékaři o porodné, mělo by to smysl. Nikoliv, pokud by přišla o přídavky. Je to sporné. Protože právě ty by měly být určeny na péči o dítě.“

Vlasta Šoltysová, Homér

Registrace u lékařů týraným dětem nepomohou
Ohodnoťte tento článek!