Přejít na obsah

Regulační poplatky vysávají krajské kasy

zpět
21.2.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.frasercoast.qld.gov.au

peníze | Zdroj: www.frasercoast.qld.gov.au

 

Pardubické hejtmanství loni vyplatilo 34 milionů, královéhradecké o šest víc. Kraje loni za regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních vydaly zhruba 480 milionů korun. Pro letošní rok na ně vyčlenily přes 300 milionů korun, některé ale jen na první čtvrtinu nebo polovinu roku.

Očekávají totiž, že vyhraje-li ČSSD květnové sněmovní volby, poplatky zruší. Kraje hradí poplatky většinou od února loňského roku. Nejvíc peněz za zdravotnické poplatky loni vydal Středočeský kraj, a to 73,8 milionu korun. Na letošek má vyčleněno kolem 80 milionů. Hejtman David Rath (ČSSD) už dříve řekl, že situaci zkomplikovalo, že se nepodařilo prosadit plošné zrušení poplatků ve sněmovně. Královéhradecký kraj za regulační poplatky loni vydal přes 40 milionů korun. Na příští rok vyčlenil 8,5 milionu. Částka vystačí na první čtvrtletí. Počítají s tím, že poplatky letos parlament úplně zruší, nebo že kraje budou proplácet jen některé. Přes 34 milionů stála úhrada poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních Pardubický kraj. Letos počítá se 17 miliony. Podle odhadů to vystačí asi do poloviny roku. Nejmenší výdaje loni měl Plzeňský kraj, proplatil pacientům zhruba 7,6 milionu korun. Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Regulační poplatky vysávají krajské kasy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Regulační poplatky vysávají krajské kasy

Komentáře

dalších 13 komentářů
reader Souhlasím s polatky  | 22. 02. 2010 13:34

Všeobecný systém je založen a solidaritě: zdravý občan--x---nemocný občan Regulační poplatky rozšiřují solidaritu : nemocný--x--chronicky nemocný Otázká zní MÁ SOLIDARITA SVÉ MEZE ?

Oskar souhlas s poplatky  | 22. 02. 2010 10:59

Občan lékař (mimochodem pochybuji) říká, že si to platí sami občané. To ano, ale peníze za které je třeba vybudovat, opravit veřejně prospěšná zařízení se rozhází tímto populistickým způsobem. A ty pak chybí a takový Rath by už chtěl dotace. Napískat takovým majorům. A že jsou přístroje a léky drahé? Možná. Asi proto mají bát zdravotnické služby zadarmo? To se to rýmuje, že?

občan lékař Modré gardě nevadilo vysávání občanů!  | 22. 02. 2010 10:14

Nikdo nic nevysává - kraj žije z poplatníků - občanů a jsou to vše jejich peníze! Kolik vysávají ZP z občanů, lékarnické řetězce, výrobci léků a přčístrojů, kteréžto je vše nehorázně předražené! Na zo má VZP přes 3 milardy na svůj provoz? ATD!!!!!! OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné