Přejít na obsah

Rekonstrukce transplantační jednotky stála 26 miliónů

zpět
12.1.2011
chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína
zvětšitchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicínaZdroj: surgicalapparatus.com

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína | Zdroj: surgicalapparatus.com

 

V úterý byla uvedena do provozu nově zrekonstruovaná transplantační jednotka krvetvorných buněk na I. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. Přišla na 26 miliónů korun, z toho 20 miliónů financovala nemocnice a 6 miliónů přidali dárci.

„Dříve jsme měli tři pokoje a čtyři lůžka. Po rekonstrukci máme deset lůžek na devíti pokojích. Jeden dvoulůžkový a všechny ostatní jsou jednolůžkové,“ řekl Právu David Pohlreich, vedoucí lékař transplantační jednotky.

Přednosta kliniky Marek Trněný dodal, že nově rekonstruovaná transplantační jednotka umožní výrazně zlepšit komfort a bezpečnost pacientů.

Všechny pokoje jsou s klimatizací a filtrovaným vzduchem, každý pokoj je vybaven centrálním monitorovacím systémem a dalšími přístroji, které umožňují péči a podporu i u pacientů se selhávajícími vitálními funkcemi. Po transplantaci totiž pacienta nejvíce ohrožují infekce, a proto musí být izolován na pokoji.

Transplantační jednotka slouží k transplantaci krvetvorných buněk a umožňuje vyléčit řadu nádorů krve. Klinika už provedla tisíc transplantací. Výkony jsou určené pacientům z celé ČR.

Otevření jednotky se zúčastnil i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který uvedl, že ministerstvo se snaží, aby peníze do zdravotnictví byly efektivně využity. Pikantní bylo, že se zde sešel i se dvěma bývalými ministry zdravotnictví, a to Pavlem Klenerem, který byl prvním ministrem po roce 1989 a dlouhá léta stál právě v čele uvedené kliniky, a Danou Juráskovou, kterou Heger ve funkci ministra střídal.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rekonstrukce transplantační jednotky stála 26…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné