Rekonstruovaná onkologie ve FTN zvládne více pacientů

sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient

Ročně 2500 nových případů rakoviny je odhaleno ve spádové oblasti Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v Praze 4, kde žije přes 300.000 lidí. Další jsou z Prahy 11 a 12 a některých středočeských okresů. Kapacity podle mluvčí nemocnice Martiny Štanclové pro příval nemocných už nestačily.

Nákladem 18 milionů korun byl proto zrekonstruován stacionář a rozšířeny ambulance na onkologickém oddělení. Ode dneška opět slouží pacientům.
Do stacionáře přicházejí pacienti jen na podání své dávky chemoterapie na speciálním křesle nebo lůžku. Nejsou tam jako v nemocnici i přes noc. Odcházejí domů a jsou i v těžkém životním období ve svém domácím prostředí a mezi svými nejbližšími. Příznivě to působí na jejich psychiku, což podporuje úspěch léčby.

„Onkologický stacionář získal důstojné prostory se zázemím, místo šesti křesel je jich nyní 18 a počítá se s celodenním provozem. Ambulantní prostory čítají pět nových ambulancí pro klinickou onkologii s kartotékou a čekárnami pro pacienty,“ přiblížila rekonstrukci mluvčí.

Primářka onkologického oddělení profesorka Jitka Abrahamová ocenila, že rekonstrukcí se výrazně zkvalitní péče. „Vzniklo prostředí, které zachovává soukromí a intimitu, což příznivě působí na psychiku pacientů. Stacionář splňuje přísné hygienické standardy, nezbytné pro pacienty, kteří mají následkem chemoterapie sníženou imunitu. Tím se omezuje riziko infekcí a komplikací při léčbě,“ vysvětlila.
Moderní a klidné zázemí je podle profesorky přínosem i pro lékaře. Mohou se v klidu věnovat pacientovi a jeho léčbě.

Oddělení získalo čtyři nová moderní lůžka akutní péče a 18 nových křesel a lůžek pro denní stacionář. Z osmnáctimilionové investice uhradil stát 12 milionů, nemocnice šest. Nadační fond Onkologie pro 21. století poskytl 2,1 milionu na vybavení prostor.

Onkologické oddělení ve FTN bylo otevřeno v lednu 1992, je součástí sítě komplexních onkologických center. Má lůžkovou část, ambulanci, stacionář, jednotku intenzivní onkologické péče, screeningovou mamologickou jednotku a radiační trakt. U některých typů zhoubných nádorů, zejména jde o zhoubné nádory varlat, je střediskem pro celé Čechy.

Ohodnoťte tento článek!