Přejít na obsah

Rekord: Muž zaplatil za léky přes 67 tisíc

zpět
15.7.2008

Čtyřicetiletý muž z Ústeckoorlicka, který trpí rakovinou krve, zaplatil jen za první pololetí za poplatky u lékaře a za doplatky na léky neuvěřitelných 67 600 korun. Drtivou většinu svých peněz zaplatil za doplatky na lék Glivec, který se používá na léčbu chronické i akutní leukémie...

Problém je, že lék má být pro těžce nemocné pacienty bez doplatku. Pacient z ústeckoorlicka, klient VZP, tak musel platit za něco, co má drtivá většina ostatních zdarma. Pravděpodobně jen proto, že zašel do špatné lékárny.

„Musí to být chyba lékárny nebo distributora léků. Protože lékárny ve velkých centrech poskytují tento lék bez doplatku,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Firma Novartis, která lék vyrábí, totiž pro velká centra zlevnila lék natolik, aby pacienti nic nedopláceli. Jenže v lékárnách, které nejsou součástí velkých nemocnic, se na lék normálně doplácí. Jediné balení Glivecu může pacienta stát i 24 tisíc, většinou to bývá méně. „Pokud byste si u nás lék objednal, tak na něj budete doplácet 1370 korun. Glivec ale od nás zatím žádný pacient nechtěl,“ říká lékárnice z ústeckoorlické lékárny Dr. Max Eva Kovářová.

Těžce nemocný muž z regionu Ústí nad Orlicí, který koupil lék velmi nevýhodně, má nakonec štěstí, že existuje pětitisícový roční limit. Díky němu dostane od VZP přes 60 tisíc korun zpátky. „Ještě předtím ale prošetříme, proč pacient doplácel tak vysoké částky,“ říká mluvčí VZP Jiří Rod.

Ještě před rokem by měl přitom pacient z okresu Ústí nad Orlicí smůlu. Žádný pětitisícový strop na poplatky a doplatky na léky neexistoval a jeho pojišťovna by se o výši jeho doplatků vůbec nic nedozvěděla.

Vysoké částky za své zdraví ale zaplatili i další vážně nemocní pacienti. Jedenačtyřicetiletý muž z okresu Jindřichův Hradec, který trpí těžkou migrénou, už za poplatky u lékaře a hlavně doplatky na drahé léky zaplatil 28 tisíc korun. VZP mu tak vrátí 23 tisíc zpátky.

Přes 20 tisíc za první půlrok zaplatili i další dva pacienti: devětapadesátiletá žena z Rychnovska, která má těžkou migrénu, už dala za poplatky a doplatky na léky přes 23,5 tisíce korun. Jedenašedesátiletý muž z okresu Žďár nad Sázavou, který trpí soustavným ochabováním svalů, pak zaplatil jen o necelé dva tisíce méně. I jim VZP vrátí vše nad pět tisíc zpátky.

Víc než 10 tisíc korun už muselo za prvních šest měsíců zaplatit několik desítek vážně nemocných pacientů. „Tito pacienti nebyli dříve před vysokými doplatky vůbec nijak chráněni. To, jak si lidé poradí s desetitisícovými doplatky, totiž před tím nikdo neřešil,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Podle nejčerstvějších údajů, které se podařilo HN od pojišťoven získat, už celkem překročilo roční strop přes 1500 pacientů. Zdaleka nejvíc pacientů nad roční strop má VZP, která bude celkem 1143 lidem vracet přes osm milionů korun.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Rekord: Muž zaplatil za léky přes 67 tisíc

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rekord: Muž zaplatil za léky přes 67 tisíc

Komentáře

dalších 21 komentářů
Firma za to může Firma lék lékárně zlevnila???  | 18. 08. 2008 15:49

Jak je tohle možné? Lze pak mluvit o rovných podmínkách trhu? Neměl by se tomu věnovat ÚOHS???

PharmDr. Média  | 23. 07. 2008 14:28

Pochopte, média vytvářejí virtuální realitu. Cílem článku nikdy není vysvětlit, ale vytvořit senzaci. A čtenáři, kteří "naletí" jsou ti "správní" pro média - cíl jejich byl splněn. Lidé, myslíte si snad někdo, že by pacient "vysolil" v lékárně 67.000,- Kč??? Přemýšlejte!!! Ostatně, někteří kolegové z oboru to zde již vysvětlili, jak k této částce došlo. Ale věřte, že to NENÍ reálná suma, kterou pacient v lékárně zaplatil! Věřte lékárníkovi, ten jediné se v lécích a v jejich cenách vyzná... A hlavně není předpojatý, ať už pozitivně, nebo negativně k vybraným lékům...

Josef Mrázek Správně v tom článku není nic,  | 16. 07. 2008 14:02

má to jen oklamat čtenáře. Ve skutečnosti takový pacient dříve za použití § 16 zákona 48/97 neměl platit nic a teď podle Julínka 5000 korun a ještě musí mít dost peněz i na další doplatek, který snad dostane zpátky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné