Reorganizace nemocnic zajistí zdravotníkům vyšší mzdy

Nemocniční lůžkovou péči čekají velké změny, které by měly zajistit zdravotníkům více peněz. Jak přesně bude reorganizace vypadat určí odborná skupina, která začne pracovat v lednu. Na takovém postupu se shodl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Premiér věnoval zdravotnictví a jeho problémům značnou část dne. Nejdříve jednal s kraji, poté, poté s Asociací českých a moravských nemocnic a na závěr přijal zástupce Sdružení soukromých nemocnic ČR.

A výsledek schůzek je jasný: reorganizace nemocniční péče zajistí vyšší mzdy lékařům. Na změnách se všechny výše zmíněné organizace budou podílet.

„Bude vytvořena společná pracovní skupina, která bude mít na starosti základní analýzu a inventuru fungování lůžkové péče, tak abychom ji mohli optimalizovat tak, aby uspořené peníze šly primárně do platů zdravotnického personálu,“ uvedl Nečas po schůzce.

AČMN předala premiérovi memorandum

Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče. Podle Nečase je třeba, aby změna byla provedena koordinovaně – ruku v ruce s kraji, které jsou zřizovateli části nemocnic.

„Zástupci AČMN z jednání odcházeli s dojmem, že premiér si uvědomuje vážnost situace, že však není pravděpodobný jeho vstup do záměru snížit úhrady nemocnicím a že i další rozhodnutí bude přijímat až podle konkrétního vývoje situace v nemocnicích mezi lékaři a ostatními zdravotníky,“ okomentoval schůzku předseda AČMN Eduard Sohlich.

Ten premiérovi zároveň předal Memorandum AČMN k současné krizi ve zdravotnictví, obsahující návrhy na řešení situace. Jedním z nich je například garance na zvyšování mezd zdravotníků.

„Proto se navrhuje zvyšování platů rozdělit do doby tří let. Pro rok 2011 zajistit akceptování jejich požadavků v rozsahu 1/3 jejich mzdových požadavků. Pro roky 2012 a 2013 dát garanci státu zvýšení mezd vždy o 1/3. Dopad na zdroje zdravotního pojištění toto představuje cca 2 miliardy.“ doplnil Sohlich.

Z části lůžek se zřejmě stanou sociální

Kraje sice netrvají na tom, aby všechna lůžka zůstala jako akutní, inventura jejich současných počtů i nákladů je ale nutná.

„V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, všechna lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Může se podle něj i stát, že z části akutních lůžek se stanou takzvaná sociální. Hašek také zdůraznil, že při změnách nesmí být na úkor krajských nemocnic preferovány nemocnice fakultní.

Podle starších premiérových vyjádření je změna lůžkové péče důležitý krok, dalším je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v této věci prý těší premiérově podpoře.

Ohodnoťte tento článek!