Řešení personální krize psychiatrie je na dosah

Titulní obrázek

Řešení personální krize, která spočívá v nedostatku lékařů Dětské psychiatrické léčebny se společně pokouší najít největší pojišťovna v zemi a Krajská nemocnice Liberec. Uvedl to krajský ředitel VZP Jiří Benedikt…

VZP nepřipouští žádné omezení péče a intenzivně pomáhá nemocnici

Podle něj není přípustné, aby se akutní péče oddělení dětské psychiatrie jakkoliv omezila.

„Pojišťovna je zde pro své zákazníky a jim ručíme za kvalitu a dostupnost lékařské péče,“ zdůraznil Jiří Benedikt. „Obecně by se měla psychiatrická péče spíše rozšiřovat, tak aby se ČR alespoň přiblížila úrovni EU,“ sdělil.

Oddělení má podporu VZP

Jak doplnil tiskový mluvčí VZP Jiří Rod, liberecká dětská psychiatrie je pro VZP důležitá. „Dětská psychiatrie je Krajskou nemocnicí v Liberci dlouhodobě podporovaný obor. Je ekonomicky soběstačný a neuvažovalo se z ekonomických důvodů o jeho útlumu. Situaci ale v posledních měsících komplikuje personální obsazení, respektive nedostatek lékařů. VZP bude o situaci na dětské psychiatrii s vedením nemocnice jednat a společně se budeme snažit nalézt řešení,“ uvedl mluvčí VZP.

Stačí pozměnit některé smlouvy

Předseda sekce Dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti František Čihák upozornil, že k řešení lze dojít změnou smluv. „S libereckou primářkou jsem již celou situaci konzultoval,“ poznamenal František Čihák. „V liberecké nemocnici působí dva lékaři s příslušnou atestací. Postačí, aby se jejich smlouvy proměnily na plný úvazek a podmínka odbornosti dle vyhlášky ministerstva tím bude naplněna. Následně je pak potřeba zajistit dva další lékaře, ale ti již nemusí splňovat podmínku atestace, což by pro libereckou nemocnici neměl být žádný závažný problém,“ předeslal možné řešení problému dětské psychiatrie František Čihák.

Jak dále uvedl, liberecké oddělení je akreditováno pro vzdělávání lékařů. Podle Čiháka je to důkazem vysoké prestiže. „Omezení již tak velmi nedostatkové péče by bylo zcela kontraproduktivní. Samozřejmě v případě zájmu rád liberecké nemocnici pomohu hledat řešení,“ řekl.

Jan Široký, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!