Přejít na obsah

Řetězec lékáren žaluje Rathův kraj. Kvůli proplácení regulačních poplatků

zpět
31.3.2011
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.fbi.gov

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.fbi.gov

 

Řetězec lékáren Dr. Max bude chtít na 150 milionů korun i po dalších krajích. Ale potrvá, než své požadavky doloží.

Precedentní případ začal v úterý projednávat Městský soud v Praze: Žalobu společnosti Česká lékárna na Středočeský kraj za to, že proplácel pacientům regulační poplatky v lékárnách ve vlastnictví kraje. A tím je neoprávněně zvýhodnil - soukromým lékarníkům začali utíkat klienti.

„Museli jsme také poskytovat slevy 30 korun. Kdybychom to neudělali, měli bychom obrovský propad tržeb,“ říká Vlastislav Kusák, advokát společnosti, jež provozuje řetězec Dr. Max. Ten je se 163 lékárnami největší v zemi.

Žaloba, v níž Česká lékárna požaduje, aby se proplácení poplatků kraj zdržel, se dnes zdá na první pohled zbytečná. Kraj loni v létě po několika předběžných opatřeních českých soudů a verdiktu Evropské komise systém proplácení změnil a poplatky proplácí na žádost všem pacientům - tedy i těch, kteří si léky kupovali v jiných lékárnách než těch ve vlastnictví kraje. A ostatní kraje pak proplácení těchto poplatků zcela zrušily.

Podle Kusáka bude ale verdikt přesto důležitý. „Pokud soud potvrdí protiprávní jednání kraje, tak to bude základ toho, že budeme moci všechny kraje zpětně úspěšně žalovat o náhradu škody,“ vysvětluje.

Tyto žaloby firma teprve připravuje - je totiž obtížné konkrétní škodu vyčíslit. „Zatím odhadujeme, že v každém kraji to bude mezi deseti až patnácti miliony, tedy na 150 milionů,“ říká Kusák. Jako důkazy mají například zaznít i statistiky migrace či doložení toho, jaké mají důchodci slevy v dopravě.

„Abychom dokázali, že pro ně bylo výhodné dojíždět pro léky třeba i do Prahy,“ vysvětluje Kusák. U českých soudů zatím leží pouze dvě žaloby s vyčíslením škody. Ani jednu z nich zatím ale nezačaly projednávat.

Sérii žalob načal lékárník v Opavě

První podal majitel lékárny v Opavě a současně předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, který požaduje sumu v řádu stovek tisíc korun. „Je to především zadostiučinění a náklady na to, aby nám neutekli zákazníci,“ říká Hampel.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Mrek Pokorný, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Řetězec lékáren žaluje Rathův kraj. Kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Řetězec lékáren žaluje Rathův kraj. Kvůli…

Komentáře

1 komentář
Občan Neptřebujeme řtězce!  | 31. 03. 2011 11:17

nežalují Ratha, ukazují svoji nepotřebnost , občané nepotřebují 2500 lékáren, které vysávají ZP a občany!!! Táhněte k čertu "pseudokapitalisti" Jediné , co je zajímá je, že peníze nesmrdí! Občan

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné