Revizní lékaři v lécích už pacientům nepomohou

Revizní lékaři zdravotních pojišťoven už v lécích pacientům příliš nepomůžou. Vyplývá to z nového právního výkladu, který začaly zdravotní pojišťovny používat. „Uplatňujeme rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2002, které se týkalo lékařských výkonů a odvozeno z nich i léků,“ řekl Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny…

Až dosud, když pacient měl lék bez doplatku, který mu však nevyhovoval, mohl jeho ošetřující lékař požádat revizního lékaře zdravotní pojišťovny, aby takovému pacientovi hradila pojišťovna v plné výši lék s doplatkem, který mu plně vyhovuje.

Tisíce lidí toho využívali, protože ne každý lék měl pro ně stejný léčebný efekt bez vedlejších účinků.

Tato praxe, která se až dosud běžně používala, nyní tedy končí. Revizní lékař může už jen schválit lék, který není hrazen ze zdravotního pojištění, ale je to jediný způsob léčby pacienta. Jde převážně o vysoce drahé léky.

Na praxi, která se bude uplatňovat, doplatí spousta pacientů, protože si nově budou muset doplatit na léky, které až dosud jim pojišťovna hradila v plné výši, i když byly s doplatkem.

Například kardiaci si na některé léky doplatí nově až 800 korun a podobně i někteří pacienti, kteří trpí vysokým cholesterolem.

Právo

Ohodnoťte tento článek!