Přejít na obsah

Rezervy na účtech VZP zůstanou

zpět
6.11.2008

Správní rada VZP rozhodla, že finanční rezerva na účtech pojišťovny zůstane. Původně se hovořilo o tom, že by peníze mohly být využity v praxi. Rezervy jsou ale podle pojišťovny nutné i s ohledem na finanční krizi...

Všeobecná zdravotní pojišťovna si nakonec ponechá téměř třináct miliard korun, které má na svých účtech. Původně sice mluvčí pojišťovny Jiří Rod naznačoval, že by mohla být část uvolněna, správní rada ale rozhodla jinak.

„Rezerva zůstane na účtech VZP, potřebujeme rezervy na platbu lékařům, očkování a posílení záchranných služeb. Navíc jsou nutné rezervy i v souvislosti s finanční krizí. Například vyšší nezaměstnanost, stagnace nebo snižování mezd by vedly k úbytku zdrojů do zdravotního pojištění,“ vyjmenoval důvody rozhodnutí rady pro www.Zdravi.Euro.cz Jiří Rod.

Jen pět miliard korun je podle něj třeba mít na účtech každý měsíc. „Platíme za péči počátkem měsíce, ale peníze od pojištěnců dostáváme až v jeho průběhu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje celoplošné očkování a na to vyhradíme zhruba jednu miliardu. Přibližně jeden a půl miliardy pak padne na posílení záchranné služby,“ upřesnil výdaje Rod.

Pojišťovny: Nejde o přebytky

Pojišťovnám se nelíbí, že se o penězích na účtech hovoří jako o rezervě či přebytcích. „Není to rezerva, jsou to peníze, které se vybraly na pojistném a v daném období se nespotřebovaly. Když peníze neutratíme teď, tak je utratíme za velmi krátký čas. Ta naše tak zvaná rezerva by nám vyšla, kdyby teď všichni přestali platit pojistné, na dva měsíce péče a byli bychom na dně. Jsou to peníze našich pojištěnců a vrátí se jim a bude-li zapotřebí tyto peníze investovat na nějakou nákladnou léčbu, není to problém,“ reagovala na dotaz www.Zdravi.Euro.cz tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadlečková.

Pojišťovny jsou za zůstatky na účtech často kritizovány. Lékařský odborový klub v čele s Martinem Engelem již několikrát vyzýval, aby peníze na účtech byly použity právě na navýšení mezd pro nemocniční lékaře. Kritika se ozývá i z České lékařské komory, podle jejího šéfa Milana Kubka je hromadění peněz na účtech pojišťoven příprava na privatizaci.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Rezervy na účtech VZP zůstanou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rezervy na účtech VZP zůstanou

Komentáře

dalších 47 komentářů
jir Re:Re:Re:Re:40 mld na účtech ZP.,peněz je ve zdravotnictví vlastně hodně  | 10. 11. 2008 08:58

Mějme na paměti, že se v systému uživí mnohem více lékařů, seter a pomocného personálu než lékárníků, s tím rozdílem, že se to bere jako samozřejmost a nikdo jim to nevyčítá...

jir Re:Re:Re:40 mld na účtech ZP.  | 10. 11. 2008 08:56

Co to má společného s tím, že ZP by měly platit za své pojištěnce poskytnuté služby (a hlavně léky) a to tak, že včas a způsobem běžným při jiných platbách (napřed zaplatím podle práva poskytovateli a s původcem nesprávných údajů následovně zúčtuji co je zapotřebí)? :-))

a bude-li se zvyšova Re:Re:Re:Re:40 mld na účtech ZP.,peněz je ve zdravotnictví vlastně hodně  | 9. 11. 2008 07:10

...bude stále přibývat ZP a lékáren,a pacoš stejně dostane houby,protože na něj nezbyde.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné