Říčanští zastupitelé schválili půl milionu pro Olivovu léčebnu

Olivova dětská léčebna, o. p. s.

Říčany u Prahy poskytnou zadlužené Olivově léčebně půl milionu korun. Rozhodli o tom městští zastupitelé, sdělila mluvčí radnice Adéla Michalová. Stejnou částku zařízení daruje i Praha.

Ozdravovna, jejíž služby využívají děti z celé republiky, se potýká s ekonomickými problémy a hrozilo jí uzavření. Ještě loni v listopadu dlužila kolem tří milionů korun, od té doby výše závazků klesla zhruba na polovinu, počet klientů totiž stoupl.

„Praha a Říčany poskytnou rychlou pomoc a vstoupí do Olivovy dětské léčebny v roli zakladatelů, kteří mají rozhodující vliv na chod společnosti,“ uvedl říčanský starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Nyní podle něj přijde na řadu právní administrativa, audit a kontrola závazků.

Za problémy je podle nynějšího vedení ozdravovny odpovědná bývalá ředitelka, která ale pochybení odmítá. Dluhy podle ní nebyly tak vysoké, aby je nové vedení nemohlo uhradit. Léčebna nemá žádný majetek, budova patří pražskému magistrátu, který ji pronajímá Olivově nadaci. Ta založila obecně prospěšnou společnost a léčebnu řídí.

Říčanská léčebna patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest, pohybového ústrojí a trpícím obezitou. Zařízení bylo otevřeno v roce 1896 z popudu manželů Olivových. Zpočátku poskytovalo sociální služby, později převážila jeho zdravotnická funkce. Ozdravovna nyní poskytuje služby 60 dětem s maminkami včetně 24 dětí, které jsou ve stacionáři. Podle nové ředitelky Blanky Vysloužilové má na letošní rok podepsány dodatky s téměř všemi zdravotními pojišťovnami.

Léčebna je také zapojena do humanitárního programu určeného pro vážně nemocné děti z oblastí postižených válkou. Malí pacienti, kteří v Česku podstoupili lékařský zákrok, pak pobývali v Říčanech. Program pomohl například dětem z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu. V léčebně v minulosti absolvovaly ozdravný pobyt také japonské děti z oblasti, která byla při havárii v jaderné elektrárně Fukušima vystavena radioaktivnímu záření.

Ohodnoťte tento článek!