Řidiči budou zřejmě chodit na povinnou prohlídku až v 65 letech

Řidiči, pokud nejezdí profesionálně, budou muset absolvovat první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech. Prodloužení o pět let přináší novela silničního zákona, kterou podle hradního webu podepsal prezident Miloš Zeman. Další prohlídce se budou muset řidiči podrobit stejně jako dosud v 68 letech a pak pokaždé po dvou letech.

Prodloužení věkové hranice pro prohlídky navrhli senátoři Tomáš Grulich a Jiří Oberfalzer (oba ODS). Zdůvodnili to tím, že povinné kontroly zdravotní způsobilosti řidičů v 60 letech věku jsou přežitkem už vzhledem k tomu, že se prodlužuje věk odchodu do starobní penze.

Novelu již dříve podpořil také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Řidiči za zdravotní prohlídku platí, cena je ale podle Hegera pod úředním dohledem. Lékař musí doložit, že cena za prohlídku odpovídá nákladům a přiměřenému zisku, uvedl.

Novela počítá nově také s tím, že náklady na psychologické vyšetření řidičů nákladních aut, kteří jsou zaměstnáni u některého dopravce, hradí jejich zaměstnavatel. Řidiči, kteří přišli o řidičský průkaz a pro jeho znovuzískání musí vyšetření podstoupit, si ho budou muset zaplatit sami.

Ohodnoťte tento článek!