Řízením Městské nemocnice Ostrava byl pověřen náměstek Grochol

Řízením Městské nemocnice Ostrava byl od srpna pověřen dosavadní náměstek pro ekonomiku Josef Grochol. Rada města přijala rezignaci Jaroslava Luxe, který svou rezignaci oznámil v pátek. V čele zdravotnického zařízení stál od února.

S působením Luxe ve funkci ředitele nebyla spokojena část zaměstnanců, kteří v petici požadovali jeho odvolání. Prozatímní ředitel ve funkci zůstane minimálně šest až devět měsíců, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Petici podepsalo podle primátora řádově 800 zaměstnanců. Lux v pátek uvedl, že necítil podporu, a k 31. červenci proto rezignuje. „Pan ředitel Lux nepochybně udělal v nemocnici kus práce. Je třeba říci, že přišel ne do zcela jednoduché doby, ne s úplně jednoduchým zadáním. To zadání plnil, ale bohužel se dopustil určitých ne úplně marginálních manažerských chyb. Zdá se mi, že podcenil tu komunikaci, jak navenek, tak hlavně dovnitř nemocnice,“ míní primátor, který situaci v poslední době osobně řešil přímo v nemocnici. Podle Macury odcházející ředitel také ne vždy dokázal správně odhadnout priority. „Možná se příliš zaměřil na ty středně- a dlouhodobé programy a vize, měl jsem pocit, že maličko se zanedbaly takové ty urgentní problémy, které lidi v nemocnici trápí,“ uvedl Macura.

Odboráři, kteří byli pod peticí podepsáni, napsali, že Lux manažersky selhal například v oblasti poskytování péče, ekonomické, provozní, lidských zdrojů, PR a obecně stylu vedení. „Vyhodnotil zřejmě, že důvěru zaměstnanců už se mu nepodaří pro další kroky získat,“ uvedl k důvodům rezignace Macura.

Podle primátora město nyní nebude s vypsáním výběrového řízení spěchat. Důvodem je to, že město chce, aby prozatímní ředitel stabilizoval situaci v nemocnici. Pro město je důležité, aby neodcházel personál a situace neovlivnila péči o pacienty. Grochol by měl navíc nemocnici připravit na plánovaný proces pro obnovu akreditace, tedy jakousi kontrolu kvality.

Primátor uvedl, že autoři petice zpochybnili i závěry interního auditu, který město v zařízení nechalo udělat. Podle kontroly nemocnice v letech 2012 až 2014 bez jakékoli soutěže vynaložila přes 150 milionů korun. Audit poukázal na zvýhodňování určitých dodavatelů i na neúčelné vynakládání peněz na analýzy či studie, jejichž výstupy byly nepřiměřené ceně a obsahu.

Město se nyní rozhodlo, že v nemocnici nechá provést forenzní audit, který potrvá několik měsíců. „Chtěl bych, aby nově příchozí a už stabilní ředitel měl k dispozici výsledky tohoto forenzního auditu,“ řekl Macura. Podle jeho mínění je nemocnice, která je největší nefakultní nemocnicí v zemi, výrazně podfinancovaná. A potřebovala by investice minimálně v řádech stamilionů korun.

Ohodnoťte tento článek!