Robot za 72 milionů měl léčit, místo toho školí lékaře

Ilustrační foto; chirurgové, operace

Tři roky poté, co vedení Ústeckého kraje koupilo pro své nemocnice druhého robota, se potvrzuje, že na jeho provoz nejsou peníze.

Nemocniční holding sám přiznává, že k operacím pacientů se využívá jen jeden z nich. Druhý slouží ve většině případů pouze ke školení lékařů.

Robot přitom vyšel na 72 milionů korun – většinu pokryla dotace z Evropské unie – a při jeho nákupu vedení kraje v čele s tehdejším hejtmanem Jiřím Šulcem tvrdilo, že rozhodně nebude bez práce.

Teď se ale ukazuje, že je jeho provoz pro ústeckou nemocnici příliš drahý. „Je to kvůli tomu, že není objem financí od plátců tak veliký,“ zdůvodňuje pro Aktuálně.cz primář centra robotické chirurgie ústecké nemocnice Jan Schraml.

A tak je robot místo na operačním sále ve školicím středisku. „V současné době se ale přemisťuje do Maďarska, kde by se díky němu měly provést tři operace,“ dodal Schraml.

Plán s pronájmem nevyšel

Podle informací Aktuálně.cz se ale Krajská zdravotní mohla před několika týdny robota zbavit. Zájem o něj měla pražská Nemocnice Na Homolce, která si ho chtěla pronajmout.

To, že spolu vedení nemocnic letos na podzim jednala, potvrdili mluvčí Homolky Jitka Kalousková i Krajské zdravotní Jiří Vondra. „Nedohodli jsme se na podmínkách,“ řekla Kalousková.

A Vondra teď tvrdí, že se robota zbavovat nechtějí. „O prodeji nebo pronájmu neuvažujeme,“ uvedl mluvčí ústeckých nemocnic.

Roboti pod plachtou

Jenže Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí Krajské zdravotní jen omezený počet operací. Ten navíc kvůli škrtům VZP klesá.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!