Přejít na obsah

Robotická chirurgie v Ústí patří k nejpilnějším

zpět
26.3.2011
Robotický systém da Vinci® a jeho komponenty
zvětšitRobotický systém da Vinci® a jeho komponenty
Autor: Postgraduální medicína

Robotický systém da Vinci® a jeho komponenty | Autor: Postgraduální medicína

 

Centrum robotické chirurgie Krajské zdravotní, a. s. (CRCH KZ) v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem s počtem výkonů provedených systémem da Vinci patří v posledních dvou letech k předním v České republice.

Vyplývá to ze statistik, s nimiž v první čtvrtině letošního roku přišla společnost Hospimed, jež je spojována s často unikátními technologiemi a jejich aplikací v českém zdravotnictví, mezi něž patří i robotická chirurgie.

Urologických výkonů bylo nejvíce

„V roce 2010 bylo v CRCH KZ, a. s. provedeno celkově 265 operací pomocí robota da Vinci pro všechny plátce zdravotní péče, a z tohoto počtu bylo 202 výkonů urologických, 37 výkonů chirurgických, 37 gynekologických a 9 operací provedli lékaři z ORL,“ shrnuje loňský rok Jan Schraml, primář ústeckého CRCH, jež patří k devíti takovým pracovištím v Česku.

(Rozdíl mezi uvedeným počtem a údajem v grafu, kde je uvedeno 260 operací za rok 2010 namísto 265, je podle mluvčího KZ Jiřího Vondry způsoben tím, že CRCH loni stihlo ještě další výkony po udání v grafu uvedeného čísla.) „V oblasti urologie, jako v celé oblasti robotické chirurgie KZ, hraje dominantní roli radikální roboticky asistovaná prostatektomie z důvodu lokalizovaného karcinomu prostaty,“ hovoří o specifice množství roboticky asistovaných výkonů v Ústí nad Labem primář. Zatímco v Krajské zdravotní mohou být s dosavadním fungováním CRCH se dvěma přístroji da Vinci spokojeni, z celosvětového pohledu, jak vyplývá z informace společnosti Hospimed, počet CRCH u nás neroste.

Počet instalací ve světě roste, u nás ne

„Statistiky za rok 2010 ukazují, že po celém světě se opět rozrostlo množství instalací robotů da Vinci, jejichž prostřednictvím lékaři provádějí miniinvazivní chirurgické zákroky. V Česku počet instalací stagnuje. Dojde-li však k vyčlenění robotické chirurgie určitých indikací mezi nadstandardy, půjde o bezohlednost a hrubé porušení ústavního principu práva občana na nejlepší dostupnou péči,“ stojí v úvodu zprávy. Roboticky asistovaná chirurgie (RACH) v ČR začala svou historii psát 31.10. 2005 v Nemocnici Na Homolce provedením první roboticky asistované operace. Následný nárůst počtu robotů a ruku v ruce s tím i výkonů držel ČR v pelotonu ostatních vyspělých evropských zemí – v Ústí nad Labem se uskutečnila první operace 19. 8. 2008. Zlom nastal během loňska, kdy začala ČR v RACH zaostávat, jak v počtu robotů na počet obyvatel (v současnosti celkem 9 robotů v ČR, tzn. 0,85 robota na milion obyvatel), tak v počtu výkonů (v ČR 4128, celosvětově 278 000). „Příčinou je prokazatelná změna politické vůle vedení rezortu zdravotnictví, zřejmě způsobená jednak ekonomicko-personální krizí českého zdravotnictví a dále nepochopením robotické chirurgie v moderní chirurgické léčbě závažných onkologických onemocnění,“ upozorňuje zpráva.

Jak uvádí Jan Schraml, loni se ústecké CRCH dostalo do situace, kdy „poptávka“ po zdejšími lékaři prováděných a plně indikovaných roboticky asistovaných výkonech v souladu se systémem úhrad v ČR převyšovala objem přidělených prostředků, a proto u některých pojišťoven docházelo u jejich klientů k odkladům operací až na tento rok.

„V letošním roce se očekává, že objem nasmlouvané péče v oblasti robotiky bude stejný jako v předchozím roce nebo dokonce o něco nižší. To bude mít za následek opačný trend, než je dán vlastní medicínou tak, jak ji známe z vývoje ve světě. Odpovídající by byl meziroční nárůst asi o 20–25% výkonů ročně. Tento světový trend se nám v roce 2010, ve srovnání s předchozím rokem, již nedařilo držet,“ přiznává Jan Schraml. „V našem centru stojíme o rozšíření spektra výkonů o cévní chirurgii, tak jak ji známe z pražského pracoviště – Nemocnice Na Homolce, a chtěli bychom i rozvinout robotickou chirurgii v oblasti plic – díky unikátnosti postavení hrudní chirurgie,“ rozkrývá primář plány. Zdůrazňuje, že vše je ale závislé na výši a způsobu úhrady zdravotní péče v této oblasti. „Nemůžeme si dovolit, v případě nehrazení této péče ze strany pojišťoven, vrhat naši nemocnici do ekonomické ztráty,“ je primáři CRCH jasné.

V čem je kouzlo da Vinci chirurgie?

Robotická neboli da Vinci chirurgie znamená především minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a dalších špatně dostupných dutinách lidského těla. Nově v rámci ORL i v dutině ústní a hltanu. Zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. Vhodnost využití da Vinci chirurgie je de facto denně na celém světě nově definována s přibývajícími indikacemi. Robotické operace jsou pro pacienta vždy šetrnější než otevřené, často preciznější a rozsáhlejší než laparoskopické a pro operatéra vždy ergonomičtější. Zejména z ekonomických důvodů se v různých částech světa robotická chirurgie uplatňuje v různé šíři možných indikací.

V dolní části dutiny břišní…

V Evropě a v České republice převládá využití u nejzávažnějších operačních výkonů v dolní části dutiny břišní, v tak zvané malé pánvi, kde se u mužů nachází prostata a u žen děloha.

U onkologického onemocnění těchto orgánů nebo konečné části tlustého střeva vyniknou všechny přednosti robota. Ve všech těchto operacích jde při včasném odhalení onemocnění o úplné a přitom šetrné odstranění nádoru z těla pacienta. Takový výkon je pro pacienta vyléčením. V porovnání s jinými metodami onkologické léčby, ozáření, chemoterapie, je tato roboticky asistovaná léčba zároveň nejlevnější. Dalším efektem léčby má být minimální poškození jiných anatomických struktur, a tedy zachování funkcí jako je udržení moči, zachování sexuálních funkcí a podobně.

Zvětšený obraz v HD kvalitě

V případě da Vinci chirurgie má operatér pomocí videozobrazení před očima zvětšený, excelentně osvětlený obraz operačního pole v HD kvalitě, a to ve trojrozměrném zobrazení. To znamená, že lékař vnímá veškeré detaily operačního pole, a to v prostorovém zobrazení.

Operatér při operaci sedí a svá předloktí opírá o polstrované opěrky, v prstech drží v prostoru umístěné specifické joistiky, kterými ovládá pohyby skoro 40cmdlouhých a 8 mm tenkých nástrojů, jejichž jemné pracovní konce kopírují dokonale pohyby simulované operatérem v prostoru. Díky převodníkům řízených počítačem může operatér měnit poměr mezi velikostí pohybu své ruky s joistiky a velikostí pohybu nástrojů 1:1 až 1:10, to znamená, že u nejjemnější preparace může operatér velmi jemně pracovat s nejmenšími tkáňovými strukturami.

A to všechno bez přirozeného třesu nástrojů, díky počítačové filtraci mimovolních pohybů. Operace tak probíhá s maximální efektivitou.


Autoři

Ivo Chrástecký, Regionální deník

Komentovat článek: Robotická chirurgie v Ústí patří k nejpilnějším

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Robotická chirurgie v Ústí patří k nejpilnějším

Komentáře

dalších 6 komentářů
Karel Demuth pokrok nezastavíš  | 27. 03. 2011 18:29

Zvedám palec! Pěkně sepsaný. Až z toho mrazí, jak je to pravda. Zmetci zlodějský..

challenger pokrok nezastavíš  | 27. 03. 2011 16:42

každé z 3 vyměnitelných ramen robota Emilka, které provádí samostatný výkon, je resterilizovatelné pouze 7x. V každím raměně je čip, který rameno řízeně zničí a učiní jej nepoužitelným po 7 sterilizacích, ramena jsou 3, čili náklady na jednu operaci jsou jen v tomto materiálu 200:7 x 3 = 85 tisíc na jednu operaci + amortizace robota - 70 mega = asi 52 000 Kč denně. Při 3 robotických výkonech (víc jich vohnouti v ÚnL nestihnou i kdyby moc chtěli) je to 100 kolíků nákladů na robotickou operaci, holenku. Pokrok nezastavíš, jistě, zvláště když to špitál platí 3x předraženou mašinu firmě a ta pak platí ještě přes prostřendíky tantiémy do pokladny soudruhl z ODS. Samozřejmě, kdyby nás robotek Emilek stál stejně jako američany a průměrná cena jednoho hospitalizačního dne byla jako v USA, jistě by se robotrk vyplatil. Takhle se ovšem vyplatí jen hnědobolševikům, kteří si ty peníze oklikou nalijí do vlastní kapsy. Pokud nějaký ksindlík si dovolí tolik drzosti, aby napsal, že je to "porušování práv pacienta", tak já tvrdím, že je to porušováíní občanských práv lékaře, jelikož tyto peníze mu budou vytaženy z kapsy, o to dostane míň. Je jedině správně, pokud si někdo těch 100 klacanů za jednu operaci zaplatí, aby to byl on a nikdo jiný, kdo to operaci bude mít. A to se pořád bavíme, že bude Emilek pro špitál ztrátový, protože určitě neseženou každý den 3 lidi, kteří by si za takových podmínek nechali operaci udělat, čili náklady na 1 operaci budou jistě vyšší a tu bude muset operacechtivý vohnout zaplatit. Lidskoprávní koncept je vymezen vždy negativně: "you shall not do...". POzitivní vymezení lidskoprávního konceptu "you must do...", je hnědobolševický výmysl. Protože vždy se bude muset najít někdo, kdo bude muset poskytnout své zdroje, aby někdo mohl dostat a to bez jakéhokoli recipročního nároku. Doktor dělá za regulované ceny? Dobře, dostane doktor poskytnutou jakoukoli službu, například stavbu rodinného domu, nákup v supermarketu, právní služby nebo cokoli jiného, co potřebuje za obdobných netržních podmínek? Mám na dům jenom mega, on sice na volném trhu stojí 10 ale já ho dostanu za mega, prostě proto, že chci? No jistěže nedostane. 10 mega panáčku, jinak běž do ANANAS. Stejné to musí být i ve zdravotnictví. A pak se Emilek bude vyplácet stejně jako se vyplácí v USA. Do té doby, kdo jen cekne o nějakých lidských právech, zaslouží pověsit na kandelábr a pálit žhavým pohrabáčem do ANANAS. Zejména pak lidi jako Borýsek Šťastný.

98 Karel Čapek  | 26. 03. 2011 14:11

by měl jistě radost.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné