Rodiče chtějí po trutnovské nemocnici kvůli smrti syna 600.000 Kč

Rodiče dítěte, které zemřelo několik hodin po porodu, požadují u hradeckého krajského soudu po trutnovské nemocnici 600.000 korun. Soud projednávání případu odročil na 20. května, kdy plánuje výslechy několika svědků a také čtení listinných důkazů, řekl soudce Jan Fifka.

Rizikový porod koncem pánevním se uskutečnil v květnu 2007, dítě zemřelo krátce po porodu na následky nedostatku kyslíku. „Po porodu byl úplně šedivý a modrý, hned ho odnesli a už jsme ho neviděli. Na oddělení byl chaos,“ řekla u soudu žalobkyně.

Rodiče peníze požadují, protože tvrdí, že jejich syn zemřel kvůli nesprávnému vedení porodu. Nemocnice však výhrady odmítá a tvrdí, že žalobkyně odmítala monitorování plodu. Žalobkyně dnes u soudu řekla, že ji před vlastním porodem nedělali žádné kontroly. Lékaře údajně opakovaně žádala, aby kvůli velkým bolestem zvážili provedení císařského řezu. „V žádném případě jsem nic neodmítala, plně jsem se vložila do jejich péče,“ řekla dnes u soudu matka dítěte, která tvrdí, že od té doby má psychické i fyzické potíže.

Kvůli témuž porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval těžký porod. Krajský soud v Hradci Králové jej ale nakonec zprostil obžaloby. Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest. Krajský soud ale dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

Ohodnoťte tento článek!